Pohanské rytmy 21. století jako nejsilnější hudební export Itálie v Sedmém nebi Petra Dorůžky

4. srpen 2023

Spojení hudby s rituály evokuje Maroko, Indii či jiné vzdálené země. Málokdo tuší, že podobné tradice se ještě ve 20. století pěstovaly v Itálii. Konkrétně v Salentu, na tom nejjižnějším podpatku příslovečné italské boty, odkud je to do Albánie pouhých 80 km, zatímco do Říma sedmkrát tolik.

Páteří rytmu pizzica je ostrý tep tamburiny, doprovázený houslemi a akordeonem. Rituály, jímž hudebníci léčili osoby postižené tarantismem, se praktikovaly na jihoitalském venkově ještě před 60 lety. Vedoucím kapely, jemuž se na videu z roku 1962 podaří omámenou pacientku vzkřísit zpět k životu, byl slavný hudebník-léčitel Luigi Stifani, povoláním holič.

La Taranta - Ernesto De Martino

Zatímco prostí venkované se domnívali, že příčinou tarantismu je kousnutí pavoukem tarantulí, vědecké výzkumy prokázaly, že tarantule jedovatá není, a  pavouk je jen zástupný problém pro vyčerpávající práci na poli či domácí násilí. Navíc, celý jev je součástí tradice, která sahá do starověku, divoké tance s doprovodem tamburín byly součástí dionyských rituálů v antickém Řecku. Jižní Itálie byla tehdy řeckou kolonií.

Největší současnou hudební událostí regionu je obrovský celonoční koncert probíhající každoročně koncem srpna v městečku Melpignano, na obrovské louce pod úchvatnými ruinami starého kláštera. Specialitou akce je, že každý z návštěvníků přichází s tamburinou, atmosféra transovních rituálů se tak přesune i do publika. Hudební tvář programu řídí mezinárodně respektovaná osobnost. Roli zvanou “Maestro Concertante” měl například italský filmový skladatel Ludovico Einaudi či Goran Bregović.

O to, že ohrožený žánr neskončil jako muzeální folklór, žije dál a drží kontakt s proměnami hudebního vkusu, se výrazně zasloužila skupina Canzoniere Grecanico Salentino. Její poněkud komplikovaný název znamená Zpěvníky z řeckého Salenta. To má historický základ, jihoitalský region Salento byl podobně jako Sicílie v době antiky součástí Řecka, v některých lokalitách se dochoval i řecký dialekt grigo. Skupina Canzoniere Grecanico Salentino existuje od roku 1975, vystřídaly se v ní 2 generace hráčů. Nynější kapelník a houslista Mauro Durante převzal vedení od svého otce roku 2007.

Canzoniere Grecanico Salentino " Pizzica Indiavolata "

Všudypřítomný tep tamburiny rámuje i hudbu skupiny Yaràkä, která patří k nejnovějším objevům žánru. Ta na svém novém albu Curannera spojuje rytmus pizzica s myšlenkami lidového léčitelství z jiných kultur. Sestavu  tvoří kytarista Gianni Sciambarruto, jehož prvotní inspirací byla hudba Brazílie, zpěvačka  Virginia Pavone a bubeník Simone Carrino. V jihoitalském dialektu znamená curannera léčitelka, zatímco v jižní Americe na horním toku Amazonky má tato profese jméno curandera, a označuje ženu, která zná všechny vzácné pralesní byliny s léčebnou silou.

Spustit audio