Podivuhodný český dialog se Švédskou akademií aneb I my chceme literáta – laureáta
Vrchlický, Machar, Březina, Jirásek, Čapek: to jsou jména autorů, navrhovaných (neúspěšně) na Nobelovu cenu za literaturu. Českobudějovická kulturní historička Dagmar Blümlová se zabývala snahou českých vzdělanců získat toto vrcholné ocenění pro některého domácího spisovatele.
Inspirací byla Dagmar Blümlové, mimo jiné, také kniha J. B. Michla Laureatus laureata. V pěti částech pořadu se dozvíme, kdo byli naši adepti a jaké měli šance, nahlédneme do archivních dokumentů a přečteme si ukázky jak z doporučujících dopisů mířících z Prahy do Stockholmu, tak ze závěrů samotné Švédské akademie. Ukázky čte Martin Hruška.
O autorce pořaduDagmar Blümlová se narodila 9. července 1949 v Českých Budějovicích. Absolvovala filologická studia na FF MU v Brně. Učila na gymnáziu v Týně nad Vltavou, na katedře filologie PF JU, nyní působí na Filozofické fakultě JU, přednáší srovnávací dějiny literatury a kulturní dějiny. Je autorkou několika monografií: Stanislava Součková - Život operní pěvkyně, Teskný historik Ladislav Hofman, Aloys Skoumal - Ironik v české pasti, Evropan Václav Tille a další.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.