Plán dědičné informace pšenice
Mezinárodní konsorcium, jehož členy jsou i čeští vědci, významně pokročilo při poznávání genetické informace pšenice. Nové poznatky mohou v konečném důsledku urychlit šlechtění nových, odolnějších a výnosnějších odrůd této obiloviny.
Pšenice patří spolu s kukuřicí a rýží mezi tři základní obiloviny. Pěstuje se na více než 215 milionech hektarů a je proto v zájmu vědců, aby detailně poznali její genetickou informaci. To by jim mělo pomoci vyšlechtit nové vysoce výnosné odrůdy, odolnější vůči extrémním vlivům počasí, škůdcům a chorobám, aby se nasytilo stále početnější obyvatelstvo světa.
Není to však vůbec snadné, protože genetická informace, DNA pšenice, je totiž nesmírně složitá. K jejímu poznání bylo proto vytvořeno Mezinárodní konsorcium pro sekvenování genomu pšenice, jehož členem je i Ústav experimentální botaniky Akademie věd v Olomouci. Toto konsorcium minulý týden uveřejnilo ve vědeckém časopise Science tzv. plán dědičné informace pšenice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.