Picasso a moderní britské umění

15. únor 2012

Londýnská galerie Tate Britain připravila velmi zajímavou výstavu nazvanou Picasso a moderní britské umění.

Expozice poprvé ukazuje jaký vliv měla Picassova tvorba na práci mnoha britských výtvarníků. Představuje tak jejich práce vedle děl velkého španělského mistra. Na výstavě je celkem na 150 obrazů, kreseb i soch, z toho více než 60 vytvořil Pablo Picasso.

Expozice je rozdělena chronologicko tématicky do těchto částí: Picasso v Británii 1910–14, Runcán Grant a Picasso, Wyndham Lewis a Picasso, Picasso v Británii 1919, Ben Nicholson a Picasso, Picasso v Británii 1920–39, Henry Moore a Picasso, Francis Bacon a Picasso, Picasso v Británii 1937–39, Graham Sutherland a Picasso, Picasso v Británii 1945–60, David Hockney a Picasso a poslední část tvoří jediný obraz – Picassovo plátno Tři tanečníci, které Tate Gallery získala v roce 1965.

Sám Picasso navštívil Británii pouze dvakrát. Poprvé v roce 1919 spolu s Ďagilevovým Ruským baletem, pro jehož produkci v divadle Alhambra na londýnském Leicester Square navrhoval kostýmy, tyto návrhy jsou na výstavě rovněž představeny. Podruhé pak až v roce 1950, kdy se chystal na mírovou konferenci do Sheffieldu, ale změnil své rozhodnutí poté, co britská vláda odmítla udělit víza mnohým delegátům, takže zůstal jen několik dnů ve venkovském domě Rolanda Penrose, Picassova velkého obdivovatele a kurátora několika jeho výstav v Británii.

Ovšem Picassova tvorba se v průběhu minulého století představovala nesčetněkrát na různých výstavách, poprvé v listopadu 1910 v rámci expozice nazvané Manet a postimpresionisté, kterou organizoval věhlasný výtvarný kritik Roger Fry. Velký úspěch pak zaznamenalo v roce 1938 představení Picassova proslulého obrazu Guernica. Ale zájem o toto dílo byl rozdílný, například v New Burlington Galleries v bohaté londýnské čtvrti Mayfair mnoho lidí Guernica nepřilákala, v East Endu, v tamní proslulé Whitechapel Gallery, ji naopak vidělo během pouhých 14 dnů více než 15 tisíc lidí.

Také jen pár měsíců po konci druhé světové války mohl Londýn vidět Picassovy práce spolu s obrazy Henriho Mattise v Muzeu Viktorie a Alberta. Díla těchto dvou velikánů jsme pak mohli také vidět přesně před deseti lety ve věštím měřítku v galerii Tate Modern. Velký úspěch však zaznamenala výstava Picassových prací v roce 1960. Uspořádala ji právě Tate Gallery ve svém sídle na nábřeží Millbank. Tuto expozici navštívilo od 6. července do 18. září téměř půl miliónu lidí. Například malíř David Hockney, jehož díla jsou i na současné výstavě, se přiznal, že ji viděl osmkrát! A právě pro tuto výstavu byl v britském tisku – v časopisu The Tatler – poprvé použit výraz „blockbuster“, tedy „trhák“. Velkou soubornou výstavu Picassových prací pak také v roce 1981 připravila londýnská Hayward Gallery.

Výstava Picasso a moderní britské umění potrvá v Tate Britain do 15. července 2012.

Tate Britain Millbank London SW1P 4RG

Tate Britain je zdarma přístupná denně od 10.00 do 18.00, první pátek v měsíci až do 22.00. Galerie je uzavřena jen o Vánocích.

Nejbližší stanice metra:

Pimlico (Victoria Line)

Informace: www.tate.org.uk/britain/

autor: jbe
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.