Phyllis Dorothy Jamesová: Zahalte jí tvář. Vrchní inspektor Adam Dalgliesh řeší svůj první případ
Život britské rodiny v 50. letech minulého století je poznamenán nečekanou událostí: pomocnice v domácnosti, kráska a provokatérka Sally je jednoho večera nalezena ve svém zamčeném pokoji zavražděna. Případ přesahuje možnosti místní policie, a tak se případu ujímá Scotland Yard. Vrchní inspektor Adam Dalgliesh řeší svůj první případ. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Detektivní román Zahalte ji tvář začala P. D. Jamesová psát v polovině padesátých let. Jakkoli na dráhu spisovatelky pomýšlela už od mládí, mohla se jí věnovat až mnohem později. Kvůli válečnému zranění manžela závisela rodina na jejích příjmech. Pracovala v různých státních institucích a psát mohla jedině ráno před odchodem do zaměstnání. Chodit do zaměstnání nepřestala ani jako proslulá autorka, příznačně nakonec zakotvila v kriminalistickém oddělení ministerstva vnitra. Autorkou na volné noze se plně stala až po do odchodu do důchodu v roce 1979.
Jamesová přiznala ve své autobiografii Život nejsou jen vraždy, že její původní ambicí bylo psát vysokou literaturu a psaní detektivek zpočátku považovala pouze za užitečné cvičení. Pak změnila názor a pochopila, že i v kriminálním románu se může vyslovovat k reálnému životu britské společnosti.
Její kultivovaný inspektor Scotland Yardu se zálibou v poezii a jazzu Adam Dalgliesh vstoupil poprvé do dějin detektivní literatury v roce 1962 a rychle se v nich zabydlel jako nový typ moderního britského detektiva, v jehož způsobech a myšlení stále žije typicky britská gentlemanská tradice. Jamesová napsala celkem čtrnáct knih s touto postavou, k jejíž popularitě nepochybně přispěla i filmová a televizní zpracování.
Phyllis Dorothy Jamesová je literární kritikou považována za pokračovatelku klasiků britského detektivního románu a je ceněna za schopnost překonávat stereotypy žánru i vytvářet zajímavé situace, které zrcadlí život a vztahy moderní společnosti.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka