Petra Soukupová: Zmizel

Novelová povídka o tom, co se stane, když z rodiny zmizí starší sourozenec. Z druhé knihy loňské nositelky Ceny Jiřího Ortena, triptychu Petry Soukupové Zmizet, vypráví Michal Bumbálek v režii Radima Nejedlého.

Scénáristka a produkční Petra Soukupová (1982) má za sebou dvě knihy - za tu první, nazvanou K moři, získala Cenu Jiřího Ortena, tou druhou, Zmizet, rozčeřila letošní vody mladé české prózy. K jejím přednostem patří dar vypravěčství a schopnost vyprávět skrze příběhy zdánlivě banální příběhy jiné - totiž o lidských podstatách, které se skrývají v osudech jejích postav. Z jejího triptychu novelových povídek spojených motivem zmizení jsme vybrali tu vstupní, nazvanou Zmizel. Vypráví ji Jakub, mladší sourozenec sportovně nadaného Martina, preferovaného otcem trenérem. A jeho vyprávění je zprávou o tom, co se stane, když jednoho dne starší a úspěšnější bratr prostě zmizí. V časovém rozpětí zhruba devíti let, které Jakub svým vyprávěním rekonstruuje, se ocitneme v dětském světě zápasů o rodičovskou lásku i tvrdých sourozeneckých střetnutí. Jejich významy se vynořují z Jakubova vyprávění teprve poté, když jeho bratr jednoho dne zmizí. Traumata uzavřeného společenství s citlivou maminkou a tvrdým otcem, Jakubovo postižení a konečně nejdrastičtějsí ztráta rodiny - to vše Jakub Petry Soukupové vypráví s dětskou upřímností a přímočarostí, z níž postupně vyrůstá nejen jeho sebepoznání a pocit viny, ale také náznak vědomí, že některé rysy ztraceného trapičského bratra nese v sobě i on sám.

Lehce napsaný a přitom mučivý příběh intimních lidských konfliktů nastudoval v ČRo Brno s Michalem Bumbálkem režisér Radim Nejedlý

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.