Petra Soukupová: Povídka je pro mě cvičení

18. únor 2019

Spisovatelka a scenáristka Petra Soukupová píše pro dospělé i pro děti – a některé její knihy stojí za to vzít do ruky naráz.

Takto spolu těsně souvisejí její druhá dětská kniha Kdo zabil Snížka a román Nejlepší pro všechny. Soukupová pojednává o podobných tématech a dokonce podle ní v dětské literatuře neexistují tabu. „V dětské knize je jazyk trochu jiný, stavba vět musí být jednodušší, některá slova nepoužívám. Ale jinak to pro mě není velký rozdíl.“

Povídky jsou jednodušší, ale výsledek není tolik uspokojivý, jako když napíšu celou knihu.

Petra Soukupová je kromě sedmi knih také autorkou celé řady povídek: o mlčení žen, ale i o ženách, které vidí za roh; o dívání se do nebe, ale i o celoživotním štěstí; o umění milovat, ale i o důvodech odcházení – o míjení, ztrátě nebo neporozumění.

Petra Soukupová

Z rozhovoru se dozvíte také to, proč Petra Soukupová příliš nečte současnou českou prózu, nesleduje české seriály a neposlouchá českou hudbu.

autor: Petr Šrámek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová