Petr Eliáš: Albatros chce být silným a sebevědomým nakladatelem
Šéfredaktorem nakladatelství Albatros, které si letos připomíná sedmdesát let od svého založení, je překladatel Petr Eliáš.
Zároveň si letos nakladatelství připomíná i padesát let své značky, protože na Albatros bylo ze Státního nakladatelství dětské knihy přejmenováno v roce 1969. A jakou cítí Eliáš odpovědnost a jakou ctí tradici při vydávání literatury pro děti a mládež? „Máme za sebou sedmdesát let historie, která je ale historií až dnes. Vždycky je důležité ptát se, co Albatros znamenal v přítomném k okamžiku.“
Ambicí Albatrosu je, aby naše knihy měly dlouhý život, aby se dědily.
K letošnímu výročí vyšla publikace „Albatros: 70 let na křídlech dětské literatury“, v níž Jan Halada mapuje v sedmi kapitolách důležité mezníky nakladatelské historie.
Iva Procházková: Dětského čtenáře musíte brát vážně

Zlatou stuhu za celoživotní přínos a za obětavou práci pro dětskou literaturu získala spisovatelka, scénáristka a dramatička Iva Procházková.
Podle Eliáše byl Albatros nakladatelským domem, u kterého nacházelo útočiště mnoho autorů, ilustrátorů a překladatelů. Takže i v době, kdy měl státní monopol, vycházely zde knihy také těm, kteří publikovat nemohli. „Dneska chceme být nakladatelem, který jednak jasně ví, pro koho knihy dělá, a jednak u kterého bude autorům dobře,“ přeje si Eliáš.
Snažíme se tradicí příliš nesvazovat a stále přinášet něco nového.
V současné době je Petr Eliáš rovněž předsedou české sekce mezinárodního sdružení pro dětskou knihu IBBY, která mimo jiné udílí Zlatou stuhu, prestižní tuzemskou cenu pro dětskou literaturu. Jak tedy děti přivést ke čtenářství? A může se v 21. století stát kniha přirozenou částí dětského světa?
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka