Petr Bergmann: V lágru umírali zajatci i dozorci

10. prosinec 2018

Sám sebe označuje Petr Bergmann za písmáka. Pracuje po dlouhá léta jako historik, byť historii nevystudoval. Zaměřuje se na sever Čech, vydal řadu publikací, které poprvé zmapovaly historické momenty Krkonoš nebo Broumovska.

Petr Bergmann letos vydal dvě vynikající publikace: zmapoval zajatecký tábor z 1. světové války, v němž na Broumovsku nuceně žily tisíce srbských a ruských zajatců. Také vydal knihu o velké postavě české katolické moderny, neortodoxním knězi a umělci Sigismundu Bouškovi.

Obě knihy doprovázejí putovní výstavy. Petr jedná hodně na vlastní pěst a připomíná soukromého detektiva, jehož výsledky sice instituce rády vystaví, ale předtím Petr pracuje samostatně a někdy navzdory okolnostem.

Vizitku připravil a uvádí Pavel Klusák. 

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.