Petr Bergmann: V lágru umírali zajatci i dozorci

10. prosinec 2018

Sám sebe označuje Petr Bergmann za písmáka. Pracuje po dlouhá léta jako historik, byť historii nevystudoval. Zaměřuje se na sever Čech, vydal řadu publikací, které poprvé zmapovaly historické momenty Krkonoš nebo Broumovska.

Petr Bergmann letos vydal dvě vynikající publikace: zmapoval zajatecký tábor z 1. světové války, v němž na Broumovsku nuceně žily tisíce srbských a ruských zajatců. Také vydal knihu o velké postavě české katolické moderny, neortodoxním knězi a umělci Sigismundu Bouškovi.

Obě knihy doprovázejí putovní výstavy. Petr jedná hodně na vlastní pěst a připomíná soukromého detektiva, jehož výsledky sice instituce rády vystaví, ale předtím Petr pracuje samostatně a někdy navzdory okolnostem.

Vizitku připravil a uvádí Pavel Klusák. 

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová