Pauline Oliveros v Praze

První dáma americké hudební avantgardy přijíždí do Prahy.

Pauline Oliveros vystoupí v sólovém koncertě v pražském Divadle Archa, kam ji pozvali organizátoři nového festivalu pro improvizovanou hudbu Babel Prague. Koncert se uskuteční jako součást mezinárodního festivalu Rozhlasový podzim.

Pauline Oliveros (*1932), skladatelka, performerka a lidumilka. Je významnou pionýrkou americké hudby 20. století a hráčkou na akordeon, který v nejrůznějších konstelacích kombinuje s elektronikou. Jako autorkou teorie i praktických metod tzv. „hlubinného poslechu“ (deep listening). Rozvinula široký koncept integrace zvuků prostředí do hudební performance. Přes silné konceptuální zaměření je její hudba opřena o výraznou muzikalitu a silné improvizační dovednosti. Koncert navazuje na její (jediné české) úspěšné vystoupení na Pražském Hradě v roce 1997.

V rámci stejného večera zahraje v Divadle Archa poprvé na veřejnosti mezinárodní improvizační kvartet, v němž brněnský improvizátor a architekt Ivan Palacký svede dohromady osobnosti, s nimiž se v posledních letech během svých koncertů potkal. Jsou jimi Andrea Neumann (Německo, vnitřní klavír, elektronika), Klaus Filip (Rakousko, lloopp, elektronika) a Toshimaru Nakamura (no-input mixing board, elektronika). Koncert bude zaznamenán a vysílán po novém roce v pořadu Radioateliér Českého Rozhlasu 3 - Vltava

Koncert Pauline Oliveros se koná 4. října a bude přenášen v živém vysílání Českého rozhlasu 3 - Vltava a v satelitní síti EBU, více také na webu rAdioCUSTICA.

Více informací o festivalu Babel Prague je k dispozici na webu Divadla Archa zde .