Osudy Zdeňka Lukeše. Rozhlasové vzpomínání architekta, historika architektury a pedagoga
Historik architektury a pedagog Zdeněk Lukeš o sobě může mluvit jako o šťastném člověku, protože jeho život je naplněn krásnými zážitky z dětství, láskyplným vztahem k rodičům i jeho současné rodině, k práci. Poslechněte si jeho Osudy!
Už jako kluk toužil Zdeněk Lukeš po umění a vzor měl ve svých rodičích. Fascinovaly ho domy, sochy, obrazy. Zájem o architekturu a rozhodnutí se jí věnovat byly tedy logickým vyústěním. Protagonista rozhlasového pořadu má navíc schopnost popularizovat. Umí vyprávět, psát o architektuře a osobnostech 20. století.
Smysluplná práce historika, architekta a poutavého vypravěče se odráží nejen v knihách, článcích a výstavách, ale i v pedagogické činnosti. Od 90. let působí na Pražském hradě, nejdříve v kulturní a posléze památkové sekci.
Je rád, že může kombinovat více zájmů a odhalovat tajemství některých domů a významných architektů. V Osudech mluví ale nejen o architektuře – dozvíme se něco také o oblíbené hudbě Lukešova dospívání, o letech svobodných i normalizačních, o zajímavých setkáních po Sametové revoluci a mnohém dalším.
Související
-
Vztah k architektuře jsem si našel až přes její historii, říká Zdeněk Lukeš
Skrytých a neznámých míst je na Pražském hradě dodnes spousta, ovšem opravdovým skrytým pokladem je Plečnikova štola.
-
Třetí nádvoří Pražského hradu
Plečnik se podepsal na třech ze čtyř nádvoří Pražského hradu. Největší zásahy najdeme na tom třetím, kde se nachází Starý i Nový královský palác nebo Katedrála sv. Víta.
-
Lustry ze Šenova měl i perský šáh. Zbývá zchátralé secesní kulturní památce naděje na záchranu?
Bývalá sklárna v Kamenickém Šenově měla světový věhlas. Jak na sklářskou minulost obce vzpomíná pamětnice a co by mohlo památku zachránit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.