Osudy – Petr Kotík

23. leden 2011

Skladatel, flétnista, dirigent a svobodomyslný člověk. Absolvent Pražské konzervatoře a HAMU u profesora Františka Čecha. Hru na flétnu a skladbu studoval také na Vídeňské akademii. Syn malíře Jana Kotíka, vnuk Pravoslava Kotíka, dlouholetý životní partner Charlotty Kotíkové, pravnučky T. G. M.

Na začátku 60. let zakládá v Praze soubor Musica Viva Pragensis, později QUAX Ensemble.V roce 1969 odchází do Buffala, kde vytvořil S.E.M. Ensemble. Blízký spolupracovník Johna Cageho. V 80. letech se stěhuje do New Yorku, kde se stává známou osobností na scéně soudobé hudby. Je znám jako neúnavný propagátor evropské a americké avantgardy. V roce 2001 zakládá v České republice bienále Institut a Festival Ostravské dny. Je jeho uměleckým ředitelem. Žije a pracuje v Brooklynu, stát N. Y., často také v Ostravě. V roce 2005 založil u nás jedinečný mezinárodní orchestr pro soudobou hudbu Ostravská banda a je jeho uměleckým šéfem.

Nejcharakterističtějším prvkem tvorby Petra Kotíka je autenticita uměleckého díla. Je znám svým nekompromisním, kritickým pohledem na českou hudební scénu, přesto nebo právě proto realizoval např. pro festival Pražské jaro řadu netradičních koncertů soudobé hudby.

Spustit audio