Osudy Miloslava Vlka

18. březen 2017
Hry a četba

Katolická církev v Čechách – a nejen ona – přišla o jednu ze svých významných osobností. Zemřel kardinál Miloslav Vlk, bylo mu 84 let. Poslechněte si jeho Osudy. Miloslav Vlk v nich svou životní cestu líčí bez ukřivdění a s humorem, s nadhledem člověka, který se nikdy nehrbil, zůstal svobodným. Víc získal, než ztratil. Asi nejsvobodnějším byl v době, kdy se v Praze živil jako myč oken.

Životní příběh Miloslava Vlka se začal psát v jihočeské Líšnici, kde se v květnu 1932 narodil. Pocházel z chudé rodiny, a tak vystudovat mohl díky církevně vedenému tzv. malému semináři při Jirsíkově gymnáziu v Českých Budějovicích. V té době mu však takové studium křížilo plány – chtěl být pilotem. Do nemilosti politických poměrů upadl už po maturitě, na kterou nepřišel ve svazáckém stejnokroji, ale klasicky v obleku.

Kádrový profil si zlepšil jako dělník v továrně, takže po vojně studoval archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Bohosloví odešel studovat do Litoměřic až v roce 1964, na kněze byl vysvěcen v době uvolnění v roce 1968. Několik krásných měsíců ve funkci sekretáře českobudějovického biskupa Josefa Hloucha ukončila normalizace: Vlk musel odejít do malých farností, až v roce 1978 v Rožmitálu pod Třemšínem pozbyl „státního souhlasu“ definitivně...

Čtěte také


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Připravil: Ondřej Vaculík

Čtěte také

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?