Osudy Miloslava Vlka

18. březen 2017
Hry a četba

Katolická církev v Čechách – a nejen ona – přišla o jednu ze svých významných osobností. Zemřel kardinál Miloslav Vlk, bylo mu 84 let. Poslechněte si jeho Osudy. Miloslav Vlk v nich svou životní cestu líčí bez ukřivdění a s humorem, s nadhledem člověka, který se nikdy nehrbil, zůstal svobodným. Víc získal, než ztratil. Asi nejsvobodnějším byl v době, kdy se v Praze živil jako myč oken.

Životní příběh Miloslava Vlka se začal psát v jihočeské Líšnici, kde se v květnu 1932 narodil. Pocházel z chudé rodiny, a tak vystudovat mohl díky církevně vedenému tzv. malému semináři při Jirsíkově gymnáziu v Českých Budějovicích. V té době mu však takové studium křížilo plány – chtěl být pilotem. Do nemilosti politických poměrů upadl už po maturitě, na kterou nepřišel ve svazáckém stejnokroji, ale klasicky v obleku.

Kádrový profil si zlepšil jako dělník v továrně, takže po vojně studoval archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Bohosloví odešel studovat do Litoměřic až v roce 1964, na kněze byl vysvěcen v době uvolnění v roce 1968. Několik krásných měsíců ve funkci sekretáře českobudějovického biskupa Josefa Hloucha ukončila normalizace: Vlk musel odejít do malých farností, až v roce 1978 v Rožmitálu pod Třemšínem pozbyl „státního souhlasu“ definitivně...

Čtěte také


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Připravil: Ondřej Vaculík

Čtěte také

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.