Osudy Miloslava Vlka
Katolická církev v Čechách – a nejen ona – přišla o jednu ze svých významných osobností. Zemřel kardinál Miloslav Vlk, bylo mu 84 let. Poslechněte si jeho Osudy. Miloslav Vlk v nich svou životní cestu líčí bez ukřivdění a s humorem, s nadhledem člověka, který se nikdy nehrbil, zůstal svobodným. Víc získal, než ztratil. Asi nejsvobodnějším byl v době, kdy se v Praze živil jako myč oken.
Životní příběh Miloslava Vlka se začal psát v jihočeské Líšnici, kde se v květnu 1932 narodil. Pocházel z chudé rodiny, a tak vystudovat mohl díky církevně vedenému tzv. malému semináři při Jirsíkově gymnáziu v Českých Budějovicích. V té době mu však takové studium křížilo plány – chtěl být pilotem. Do nemilosti politických poměrů upadl už po maturitě, na kterou nepřišel ve svazáckém stejnokroji, ale klasicky v obleku.
Kádrový profil si zlepšil jako dělník v továrně, takže po vojně studoval archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Bohosloví odešel studovat do Litoměřic až v roce 1964, na kněze byl vysvěcen v době uvolnění v roce 1968. Několik krásných měsíců ve funkci sekretáře českobudějovického biskupa Josefa Hloucha ukončila normalizace: Vlk musel odejít do malých farností, až v roce 1978 v Rožmitálu pod Třemšínem pozbyl „státního souhlasu“ definitivně...
Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.
Připravil: Ondřej Vaculík
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?