Osudy Miloše Hoznauera

27. březen 2017
Hry a četba

Rozhlasové vzpomínání legendárního pražského češtináře, středoškolského i vysokoškolského pedagoga, který proslul především poutavostí a netradičním přístupem ve výuce dějin literatury, ale i tématy slohových kompozic. Pedagog, který zažil léta, kdy byl dáván za vzor (zlatá šedesátá), ale i jako nepřítel normalizace (především 70. léta). Autor stovek odborných textů a publicista, literární autor několika vlastních beletristických textů i poezie, spoluautor učebnic.

Vzpomenete si ještě na to, za jakých okolností jste se v rámci středoškolské výuky mateřského jazyka seznámili například s Erbenovou sbírkou Kytice? Patrně Vám o ní (i autorovi) váš češtinář řekl základní údaje, za domácí úkol jste si ji přečetli..., některou ze skladeb jste recitovali zpaměti. Na známku, pochopitelně. I nějaký ten test následoval.

Miloš Hoznauer svým žákům umístil předem do třídy plakát, reklamní poutač (vlastní výroby). Pozor!! Krvavá jatka na každé druhé stránce, lidské údy na prodej, vztah s úmrlcem... a jiné neuvěřitelnosti. Již tuto středu! V této učebně! Neváhejte, přijďte!! Samotná výuka pak probíhala třeba jako soudní přelíčení s vodníkem, soud měl své žalobce, vodník své obhájce z řad studentů. A korunní svědek - středoškolský profesor Miloš Hoznauer - byl rovněž přítomen.

Letos 88letý legendární pražský češtinář a emeritní středoškolský pedagog poznamenal (v tom nejlepším smyslu slova) život nejednoho absolventa gymnázia v 60.–90. letech minulého století. Znali jej nejen studenti gymnázií Nad Štolou, Na Zatlance nebo později Na Vítězné pláni, ale také třeba posluchači pražské Pedagogické fakulty UK. Jeho výuka mateřského jazyka a především dějin literatury byla jedinečná a nepřehlédnutelná. Jedni mu na konci hodiny mnohdy tleskali (studenti), jiní jej odborně a metodicky vyzdvihovali (školní inspekce v 60. letech), pro jiné byl nepřijatelný a problematický (normalizační nadřízené orgány).

O tom, že je Miloš Hoznauer i (spolu)autorem učebnic, autorem několika úspěšných próz, si poslechněte v jeho autentickém vyprávění.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Připravil: Luboš KonířZvuková spolupráce: Petr Janečka

Natočeno v roce 2017.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

autoři: Lubomír Koníř , Luboš Koníř
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?