Osudy Jiřího Suchého. Poslechněte si rozhlasové vzpomínky herce, zpěváka a zakladatele divadla Semafor
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/cc54ae5281658296f57402ea42b97550.jpg?itok=o7_gUj8-)
Přehrát celý seriál (10 z 10 dílů)
1. díl: Osudy Jiřího Suchého
2. díl: Osudy Jiřího Suchého
3. díl: Osudy Jiřího Suchého
4. díl: Osudy Jiřího Suchého
5. díl: Osudy Jiřího Suchého
6. díl: Osudy Jiřího Suchého
7. díl: Osudy Jiřího Suchého
8. díl: Osudy Jiřího Suchého
9. díl: Osudy Jiřího Suchého
10. díl: Osudy Jiřího Suchého
V životním příběhu Jiřího Suchého, který je považován za klasika české kultury, za člověka s mimořádným talentem s bezmála renesančním záběrem činnosti, je obsaženo vše, čím rozkvetla česká divadla malých forem (včetně jím založeného Semaforu).
Natočeno: v roce 2007
Jiří Suchý se narodil v Plzni (1. října 1931), ale dětství prožil v Klatovech. Otec, vyučený truhlář, prošel řadou zaměstnání a nakonec našel uplatnění jako telegrafista u dráhy na Masarykově nádraží v Praze, kam se rodina přestěhovala. Jiří Suchý se velmi brzy začal zajímat o umění. Neúspěšně se pokoušel dostat k výrobě kresleného filmu, pro nedostatečný prospěch nebyl přijat ani na gymnázium, a tak zakotvil v reklamních ateliérech BaR, ze kterých se po znárodnění stalo družstvo Propagační tvorba. Vyučil se reklamním grafikem a byl přijat do Svazu výtvarných umělců.
Začal psát texty pro hudební skupinu založenou Františkem Sodomou a současně zde i hrál na kontrabas a zpíval. Jeho popularita rostla. Hrával ve vinárně Reduta, kde si ho všiml Miroslav Horníček a seznámil Suchého s Jiřím Šlitrem. Spolu začali psát písničky a získávali první úspěchy. V roce 1960 se také Jiří Suchý oženil s výtvarnicí Bělou Novotnou.
V roce 1958 spolu se skupinou přátel založil Divadlo Na zábradlí, pro které napsal svou první hru Kdyby tisíc klarinetů, v níž i hrál. O rok později spolu s Jiřím Šlitrem založili nové divadlo nazvané Semafor (SEdm MAlých FORem). Jejich první hra Člověk z půdy zaznamenala mimořádný ohlas a SEMAFOR se stal vyhledávanou scénou po celá 60. léta.
Po smrti Jiřího Šlitra v roce 1969 se po boku Jiřího Suchého objevila Jitka Molavcová a tato dvojice zůstala na jevišti spolu až dosud.
V 70. letech se jméno Jiřího Suchého ocitlo na indexu kvůli podpisu manifestu Dva tisíce slov. Byl zbaven vedení divadla Semafor a možnosti natáčet filmy a vystupovat v televizi. Sankce polevily až ve druhé polovině 80. let.
Jiří Suchý – divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, komik a sběratel – byl oceněn mimo jiné Cenou ministerstva kultury České republiky za přínos divadlu a Cenou Jaroslava Seiferta za literaturu, je tedy stejně ceněn jako divadelník i jako spisovatel. Kromě toho je ovšem také spojen s rozhlasem v době zakládání takzvaného třetího programu, předchůdce dnešní Vltavy.
Čtěte také
Od roku 1964 se tu vysílaly Gramotingltangly, v nichž Jiří Suchý pouštěl písničky, které má rád, a prokládal je improvizovanými texty. Bohužel po roce 1968 byla většina těchto pořadů smazána, v letech normalizace se Jiří Suchý v rozhlase téměř neobjevoval. Jako připomenutí Gramotingtanglů každý díl osudů zahrnuje i jednu písničku, příznačnou pro dobu, o níž je řeč.
Desetidílné Osudy natočil v roce 2007 Ondřej Vaculík za technické spolupráce Tomáše Gsöllhofera a Český rozhlas Vltava je vysílal v roce 2021 v repríze u příležitosti devadesátých narozenin Jiřího Suchého.
Psáno pro Týdeník Rozhlas.
Související
-
Jiří Suchý: do sto šesti na pódiu, potom dlouhé stáří
Jiří Suchý to má dobře naplánované: ještě dvacet let chce křepčit na jevištích, ponejvíce na tom svém semaforském, a pak si užívat zasloužený odpočinek.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka