SERIÁL

Osudy Jiřího Šetlíka

Jiří Šetlík

Vzpomínky historika umění, člena tvůrčí skupiny UB12, bývalého vedoucího Sbírky moderního umění NG, šéfredaktora časopisu Výtvarná práce a ředitele Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Jiří Šetlík v letošním roce oslaví své devadesátiny, poslechněte si jeho Osudy. 

Jiří Šetlík se narodil v Praze 2. dubna 1929. Ve vltavských Osudech vzpomíná na své dětství a mládí, vypráví o době studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale také o vojenské službě u oddílů PTP v 50. letech a o svém nástupu do Národní galerie v Praze.

Období kulturního kvasu v 60. letech bylo bohaté na události i v životě Jiřího Šetlíka. Stal se šéfredaktorem časopisu Výtvarná práce, jako teoretik patřil do tvůrčí skupiny UB 12, a podařilo se mu také vycestovat na několikaměsíční stáž do USA, kde se setkal s grafikem a designérem Ladislavem Sutnarem. V polovině 60. let začal kouřit dýmku, která se vedle černého baretu stala jeho známým atributem.

V závěru šedesátých let se Jiří Šetlík stal nakrátko ředitelem Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Po nástupu normalizace se věnoval samizdatovým aktivitám. Závěr jeho vzpomínek pak patří například publikačním možnostem v 80. letech nebo působení v diplomatických službách a pedagogické práci po roce 1989.

Připravil: Dominik Mačas

Spustit audio