Osudy Jindřicha Vacka

7. prosinec 2015

Vzpomínky překladatele, laureáta ceny Josefa Jungmanna.

Pětidílné Osudy poslouchejte na Vltavě od 7. prosince 2015 vždy v 11:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura.


O cizí jazyky se Jindřich Vacek zajímal už od útlého mládí, v patnácti se sám naučil hebrejsky. Na Univerzitě Karlově vystudoval romanistiku (obor rumunština–francouzština), současně se ale zabýval i některými orientálními a dalšími románskými jazyky, mj. katalánštinou, okcitánštinou a sardštinou. Znalost cizích jazyků mu v rámci dobových možností otevřela svět a umožnila prožít řadu nevšedních zážitků.

Jindřich Vacek, překladatel a nakladatelský redaktor, se narodil v roce 1955 v Plzni. V letech 1980–1993 žil v Rumunsku, kde působil jako lektor češtiny na univerzitě v Bukurešti. Zde napsal několik učebnic češtiny a také jednu lužické srbštiny, ve které zúročil své časté návštěvy v Lužici.

Svůj první překlad (z katalánštiny) Jindřich Vacek uveřejnil v sedmnácti letech ve školním časopisu. Později překládal hlavně odbornou literaturu z francouzštiny (Lévi-Strauss, Eliade) a náročnější beletrii z hebrejštiny (Agnon, Šacham, Grossman ad.).

Za své překlady získal několik tvůrčích odměn Obce překladatelů. Významným ohodnocením jeho překladatelského díla pak bylo udělení Ceny Josefa Jungmanna za nejlepší překlad roku 2006. Dostal ji za překlad díla Majsebuch aneb Kniha jidiš legend a příběhů ze starého jidiš.

Jako redaktor nakladatelství Argo založil a vedl edici Capricorn, zaměřenou na kulturní antropologii. Redigoval některé české překlady Umberta Eca, Orhana Pamuka a dalších významných autorů.


Připravil: Dominik MačasRežie: Jakub Doubrava

Natočeno v Plzni.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina Regiony
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.