OSUDY: Jana Orlíková-Brabcová

26. květen 2010

Mgr. Jana Orlíková-Brabcová (*19. 5. 1939) - někdejší dlouholetá odborná pracovnice Grafické sbírky Národní galerie v Praze, kterou v letech 1990–1995 nejen vedla, ale též zastupovala v prestižním mezinárodním kolegiu správců grafických kabinetů – International Committee of the Keepers of Prints and Drawings Cabinets. Jako vedoucí grafické sbírky se mimořádně zasloužila o zahájení citlivé rekonstrukce paláce Kinských na Staroměstském náměstí pro potřeby jedné z největších grafických sbírek ve střední Evropě, stejně jako o oživení jejich výstavních a akvizičních aktivit.....

Jméno Jany Orlíkové-Brabcové zůstane trvale spojeno hlavně s nepřehlédnutelnými výsledky její odborné práce, kterou má většina odborné i širší veřejnosti spjaty hlavně s uměním a umělci konce 19. a přelomu 19. a 20. století. Z nich soustředěnou a vytrvalou pozornost věnovala především dílu Mikoláše Alše, Luďka Marolda, Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Antonína Slavíčka, Vojtěcha Preissiga a Františka Kupky. Dalším z umělců blízkých jejímu srdci se stal Jan Zrzavý, s nímž v závěru umělcova života udržovala těsné kontakty a k jehož zhodnocení výrazně přispěla nejen velkou výstavou připravenou pražskou Národní galerií v roce 1990 ke stému výročí umělcova narození, ale také obsáhlou monografii (2003), kterou napsala ve spolupráci s Karlem Srpem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.