Osudy Evy Rejškové. Rozhlasové vzpomínání folklorní tanečnice, choreografky a pedagožky
Na první pohled byste Evě Rejškové ročník 1930 nevěřili. Je plná života a zájmu o svět, zejména o svět mladých lidí, píše básně, ale nejradši sedá ke klavíru. Je žijící legendou českého folkloru.
Jméno choreografky, tanečnice, taneční pedagožky a teoretičky si spojujeme především se Souborem písní a tanců Josefa Vycpálka, jehož repertoár formovala od konce 60. let až do roku 1992. Spolu s manželem Radomilem Rejškem zanechala stopu, která je ve folklorním hnutí dodnes patrná. Jejich kurzy lidového tance prošla řada tanečníků a vedoucích souborů.
Příběh začíná v Jičíně a pokračuje v Praze osudovým setkáním s Františkem Bonušem. Profesní kariéru provázely osobnosti jako Hannah Laudová, Alena Skálová, Pavel Šmok či Zdeněk Lukáš. Uzavíralo ji pedagogické působení v mnoha zemích světa, od Belgie přes Kanadu po Japonsko.
A nejemotivnějším zážitkem byl večer ve Vinohradském divadle věnovaný Eviným devadesátinám. Divadelní ceduli s nápisem „Evičko, Evo“ tehdy opatřili přelepkou „Vyprodáno“.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Jan Štifter: Světlo z Pauliny. Příběh o ztrátě domova a vykořenění
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.