Osudy Evy Rejškové. Rozhlasové vzpomínání folklorní tanečnice, choreografky a pedagožky
Na první pohled byste Evě Rejškové ročník 1930 nevěřili. Je plná života a zájmu o svět, zejména o svět mladých lidí, píše básně, ale nejradši sedá ke klavíru. Je žijící legendou českého folkloru.
Jméno choreografky, tanečnice, taneční pedagožky a teoretičky si spojujeme především se Souborem písní a tanců Josefa Vycpálka, jehož repertoár formovala od konce 60. let až do roku 1992. Spolu s manželem Radomilem Rejškem zanechala stopu, která je ve folklorním hnutí dodnes patrná. Jejich kurzy lidového tance prošla řada tanečníků a vedoucích souborů.
Příběh začíná v Jičíně a pokračuje v Praze osudovým setkáním s Františkem Bonušem. Profesní kariéru provázely osobnosti jako Hannah Laudová, Alena Skálová, Pavel Šmok či Zdeněk Lukáš. Uzavíralo ji pedagogické působení v mnoha zemích světa, od Belgie přes Kanadu po Japonsko.
A nejemotivnějším zážitkem byl večer ve Vinohradském divadle věnovaný Eviným devadesátinám. Divadelní ceduli s nápisem „Evičko, Evo“ tehdy opatřili přelepkou „Vyprodáno“.
Související
-
Eva Rejšková: Odmítám žít ve smutku nebo ve vzpomínkách
Jsou lidé, kteří naplno vstřebávají vklad, který do jejich životů vnáší kulturní, anebo v širším smyslu jakákoliv tvůrčí činnost.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka