Orlando di Lasso a duchovní hudba na dvoře bavorského vévody

14. červenec 2019

Největší audioportál na českém internetu

Hudba při západu slunce | Foto: Pixabay, ©

V roce 1529 se v belgickém Mons narodil Rolland Lassus, kterého dnes známe pod nejrůznějšími variantami tohoto jména - Orlande de Lassus, Orlandus Lassus, nebo v dnes nejrozšířenější podobě jako Orlando di Lasso.

Tento vynikající hudebník a jedna z největších postav západoevropské hudby 2. poloviny 16. století je řazen do páté generace tzv. frankovlámské školy. Už jako dítě proslul nádherným sopránem, dokonce se ho prý kvůli tomu pokusili třikrát unést, což nebylo v té době zase tak neobvyklé. Od dvanácti let působil na dvoře sicilského místokrále Ferrante Gonzagy a s ním procestoval Itálii.

Nakonec se usadil v Mnichově na dvoře bavorského vévody, kde od roku 1563 vedl jednu z nejlepších evropských kapel té doby. Lasso byl skladatel  nesmírně všestranný a dokázal psát jak rozpustilé světské písně, tak hluboké skladby duchovní. A právě duchovním kompozicím tohoto velikána se ve svém pořadu věnuje Jan Baťa.

autor: Jan Baťa

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.