Optické biosenzory a jejich využití

13. září 2010

Spolehlivý a velmi přesný způsob zjišťování - detekce - chemických a biologických látek nabízejí moderní optické chemické senzory a biosenzory.

Informace o nejnovějších objevech v této oblasti si nedávno zde v České republice vyměňovali vědci z celého světa na 10. Evropské konferenci o optických chemických senzorech a biosenzorech. Ta ukázala rostoucí význam nových technologií, především nanotechnologií, které umožňují jak vznik nových typů senzorů, tak jejich miniaturizaci. Dovolují také využít nových efektů pro konstrukci senzorů. Jaké efekty to jsou a k čemu mohou sloužit? Jak mohou rozšířit možnosti a využití senzorů? Na to se Jana Olivová zeptala profesora Jiřího Homoly z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.