SERIÁL

Ondřej Kundra: Meda Mládková / Můj úžasný život. Osudy uznávané mecenášky umění

Zakladatelka Muzea Kampa Meda Mládková odhalila sochu jednoho z členů umělecké skupiny Šmidrové, sochaře Karla Nepraše

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Životní osud uznávané sběratelky a mecenášky umění Medy Mládkové, která letos oslaví neuvěřitelných 100 let, je svým způsobem velmi unikátní a v českých dějinách 20. století výjimečný. Dokládá to i autobiografie, kterou zpracoval knižně novinář Ondřej Kundra, redaktor časopisu Respekt a držitel Ceny Ferdinanda Peroutky. Vybrané kapitoly přinášíme také v rozhlasové podobě ve vltavských Osudech. Poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.

Životní cesta Medy Mládkové se odehrává v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy-Ženeva-Paříž-Washington-Praha. Začíná v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vrcholí v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku.

Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže – Jana Mládka, spoluzakladatele Mezinárodního měnového fondu, nebo když svými aktivitami v exilu podporovala utlačované české umělce a prosazovala jejich díla do amerických a evropských galerií.

Jaký je zájem o dílo Františka Kupky na trhu s uměním?

Z retrospektivní výstavy František Kupka (1871–1957). Grand Palais, Paříž 2018

V polovině ledna skončila ve Valdštejnské jízdárně retrospektiva jednoho z průkopníků abstraktního umění Františka Kupky. Podle zprávy, kterou vydala Národní galerie Praha, výstavu vidělo přes devadesát tisíc návštěvníků. 

Po listopadu 89 se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa, symbol jejího celoživotního díla.

Čte: Daniela Kolářová
Připravila: Ivana Myšková
Pořad doplňují komentáře Ondřeje Kundry a záznamy hlasu Medy Mládkové z rozhlasového archivu.

Spustit audio
autor: Ivana Myšková