Za Medou Mládkovou. Poslechněte si rozhlasové vzpomínky uznávané mecenášky umění
Životní osud uznávané sběratelky a mecenášky umění Medy Mládkové, která dnes ve věku 102 let zemřela, byl svým způsobem velmi unikátní a v českých dějinách 20. století výjimečný. Dokládá to i autobiografie, kterou zpracoval knižně novinář Ondřej Kundra, redaktor časopisu Respekt a držitel Ceny Ferdinanda Peroutky. Vybrané kapitoly přinášíme v rozhlasové podobě ve vltavských Osudech. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne.
Životní cesta Medy Mládkové se odehrávala v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy-Ženeva-Paříž-Washington-Praha. Začala v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vyvrcholila v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku.
Čtěte také
Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže – Jana Mládka, spoluzakladatele Mezinárodního měnového fondu, nebo když svými aktivitami v exilu podporovala utlačované české umělce a prosazovala jejich díla do amerických a evropských galerií.
Po listopadu 89 se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa, symbol jejího celoživotního díla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.