Omar Sosa, Paolo Fresu a Jelena Popržan. Cesta kolem světa a pocta tradici německé písně, šansonu nebo melodramu

21. listopad 2021

V Koncertě bez hranic opět zavítáme na rakouský festival Glatt und Verkehrt, jehož letošní ročník se nesl ve znamení společné muzikantské i divácké euforie z opětovné možnosti živého vystupování v letním mezidobí mezi pandemickými vlnami.

Jako první nám ji zprostředkuje záznam vystoupení původem kubánského pianisty Omara Sosy v duu se sardinským trumpetistou Paolem Fresu. Jde o dvojici renomovaných hudebníků, kteří – ačkoli pocházejí z kulturně různorodých prostředí – dokáží společně vytvořit naprosto kompaktní a strhující hudební proud, ve kterém se vzájemně proplétají vlivy afrokubánské hudby, jazzu, world-music i elektroniky.

Svou společnou hudební cestu Omar Sosa a Paolo Fresu poprvé studiově zmapovali na albu Alma z roku 2011, po němž v roce 2016 následovala druhá deska s názvem Eros. Během živých vystoupení Paolo Fresu kromě trubky hraje také na křídlovku a oba interpreti zároveň ovládají také elektronické podklady skladeb. Ne nadarmo dramaturgie festivalu Glatt und Verkehrt přirovnala jejich živé vystoupení k ping-pongovému zápasu.

Nové kvarteto Jeleny Popražan

Pokud jste poslouchali poslední říjnové vydání našeho pořadu, možná jste mezi členy kapely rakouského písničkáře a bluesmana Alexe Miksche zaznamenali jméno violistky Jeleny Popržan. Právě tato skladatelka, hráčka na pětistrunnou violu a také mimořádně všestranná zpěvačka, která pochází ze srbské autonomní oblasti Vojvodina, představila během letošního ročníku festivalu Glatt und Verkehrt v premiéře svoje nové kvarteto. Jeho členy jsou dále klarinetista a saxofonista Christoph Pepe Auer, violoncellista Clemens Sainitzer a kontrabasistka Lina Neuner.

Repertoár této formace tvoří jak autorské instrumentální skladby Jeleny Popržan, tak také zhudebněná poezie Tamar Radzyner, původem polské básnířky a aktivistky, která později žila ve Vídni.

autoři: Anna Marie Hradecká , zpr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...