Sedmé nebe poprvé s Petrem Dorůžkou: od kreolského sega po nizozemský klezmer
V pořadu Sedmé nebe naváže Petr Dorůžka na svůj dřívější pravidelný pořad Hudba na pomezí, který Vltava vysílala od roku 1988 až do letoška. Právě zde se poprvé ve vysílání Českého rozhlasu objevily nahrávky z Afriky či skupiny z Evropy navazující na lokální tradice, jako například Värttinä z Finska či Taraf de Haidouks z Rumunska.
V pořadu mají místo i historické nahrávky, v prvním vydání uslyšíte kreolský styl sega z ostrova Mauritius. Prioritu ovšem mají nové nahrávky i hudební fenomény, především z okruhu world music. Hráčka na pětistrunnou violu Jelena Popržan pochází ze Srbska, ale žije ve Vídni, kde v posledních deseti letech patří k těm nejaktivnějším muzikantkám. Otevřeně přiznává, že ji inspirovala Iva Bittová, především tím, jak lze zároveň zpívat a hrát na housle či violu.
Z Portugalska pochází žánr fado, česky osud. Jsou písně o touze, odloučení a vypjatých emocích. Není to úplná náhoda že se zrodily právě v zemi, která světu dala ty nejodvážnější mořeplavce, kteří trávili dlouhé měsíce v odloučení od svých blízkých. Fado vzniklo v 19. století, jeho vůbec nevětší postava, Amalia Rodrigues, zemřela před 21 lety a takhle na její odkaz navazuje současná zpěvačka Lina.
Album, které s portugalskou zpěvačkou Linou natočil jeden z nejtalentovanějších španělských producentů, Raül Refree, patří k těm nejzdařilejším nahrávkám letošního roku, přitom se ale jednalo o riskantní krok do neznáma. Oba umělci vstoupili do tradičního žánru a zásadně změnili jeho pravidla, písně zpívané s doprovodem dvou kytar natočili s elektronikou a občasným klavírem. Refree měl mimochodem vystoupit i v Praze, a to ve středu 29. dubna, spolu s jiným umělcem, kytaristou Lee Ranaldem z původní sestavy americké skupiny Sonic Youth.
V Sedmém nebi dále uslyšíte holandskou skupinu Amsterdam Klezmer Band s ukrajinským zpěvákem Alecem Kopytem, sestavu Trio Tekke, která vznikla v řecké komunitě v Londýně, i syrovou akustickou hudbu skupiny Terra Profonda. Každé Sedmé nebe s Petrem Dorůžkou navíc přinese fokus na určitý hudební počin či styl: pro tentokrát to bude afrobeat spojený se jménem nigerijského saxofonisty Fely Kutiho, který před půl stoletím propojil své africké kořeny s americkým jazzem a funkem. Jeho odkaz je stále aktuální, mimo jiné i díky skupinám jako je Antibalas. Ta vznikla před 20 lety a v pořadu představíme její nové album Fu Chronicles.
Související
-
Mireková, Kostka, Kotek: Klezmer je hudba, při níž nevydržíte sedět na místě
Jsou celoživotními muzikanty hrajícími různé žánry od folku přes jazz až po dixieland, před deseti lety jim však do života vstoupil klezmer.
-
Ostrovy jako hudební laboratoře. Na Jamajku, Haiti nebo Sardinii zve Petr Dorůžka
Na ostrovech se kvůli izolaci udrží hudební styly, které jinde vymizely, a díky námořním kontaktům s jinými kulturami tam vznikají jedinečné skladby a písně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka