Per Olov Enquist: Faidra (1/2)
První ze dvou dílů rozhlasové inscenace. Seversky drsná parafráze antického mýtu z pera švédského dramatika a spisovatele.
Poslouchejte na Vltavě 14. října 2014 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 20. října 2014.
Ve svém zpracování tragického příběhu žádostivé Faidry a mladého Hippolyta bylo Per Olovu Enquistovi hlavní inspirací zpracování francouzského dramatika Jeana Racina, jehož premiéra se konala 1. ledna 1677.
Víc než klenutost příběhu však z Enquistova nazírání vystupují výrazné, propracované postavy, kterým vtiskl neústupnost, pevné morální zásady, ale i zranitelnost pod maskou blahosklonnosti či naivity.
Osoby a obsazení: Faidra (Johanna Tesařová), Hippolytos (Ivan Trojan), Theramenes (Vladimír Brabec), Oinone (Antonie Hegerlíková), Aricie (Věra Hučínová), Theseus (Josef Vinklář), uklízeč (Soběslav Sejk) a vypravěč (Vladimír Fišer)
Autor: Per Olov Enquist Překlad a rozhlasová úprava: Zbyněk ČerníkDramaturgie: Jiří HubičkaHudba: Petr MandelRežie: Lída Engelová
Natočeno v roce 1998.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.