Olga Tokarczuková: Ostrov. Polská nobelistka vypráví příběh novodobého Robinsona

Olga Tokarczuková, jedna z nejvýraznějších osobností polské literatury, předloňská laureátka Nobelovy ceny za literaturu, oslaví na konci ledna 60. narozeniny. Na Vltavě k této příležitosti uvádíme několik repríz i premiér pořadů natočených podle spisovatelčiných děl, mezi nimi také četbu z prózy Ostrov v podání Ladislava Mrkvičky. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ladislav Mrkvička
Připravil: Jiří Vondráček
Překlad: Iveta Mikešová
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2005

Prózy Olgy Tokarczukové se vyznačují dokonalým vypravěčským uměním, napětím, metafyzickým neklidem a tajemstvím. Reálné příběhy ze současnosti i z minulosti kombinuje a proplétá dávnými i soudobými mýty, pracuje s archetypy, ráda hraje se čtenáři různé hry.

Tak například právě v povídce Ostrov na počátku zvýrazní svůj autorský subjekt, aby jej vzápětí ukryla za jiného vypravěče, muže, který jí jakoby požádá, aby jeho příběh vyslechla a předala veřejnosti. Tento muž byl očitým svědkem události, avšak zároveň svědkem jediným, čili věrohodným nevěrohodným, čímž je ona autenticita výpovědi na magnetofon vzápětí zároveň zpochybněna.

Já se však domnívám, že takové „podivné věci“ jsou potřebné i pro ty, kteří se jim zuby nehty brání. Ukazují totiž, kde jsou hranice skutečnosti, jsou to události na rozhraní mezi tím, co je, a tím, co být může. V tomto smyslu zbystřují naši pozornost, jsou to bubínky, jejichž monotónní zvuk nás udržuje ve stavu bdělosti.
hrdina povídky Ostrov Olgy Tokarczukové

Snad můžeme ještě napovědět, že jde o příběh jakéhosi novodobého Robinsona, odehrál se za druhé světové války a onen muž v něm byl vypjatými okolnosti nucen plnit naprosto mimořádnou roli.

Povídku ze sbírky próz Hra na spoustu bubínků (2001, česky 2005) vybral a třídílnou četbu na pokračování z překladu Ivety Mikešové připravil Jiří Vondráček. V režii Aleše Vrzáka účinkuje Ladislav Mrkvička. Pořad uvádíme k významnému životnímu jubileu autorky: Olga Tokarczuková se narodila 29. ledna 1962 v Sulechově.

autoři: Jiří Vondráček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.