Oldřich Knitl: Život na ostro. Připomeňte si Hanu Maciuchovou ve znovuobjevené komedii o dospívání nezvedeného syna

26. leden 2021

Po dlouhé, těžké nemoci dnes zemřela herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. Připomeňte si její rozhlasové herectví ve znovuobjevené komedii. Inscenaci s výbornými hereckými výkony poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne.

Osoby a obsazení: JUDr. Věra Fafková (Jana Hlaváčová), Anděla (Hana Maciuchová), Kája (Oldřich Kaiser), JUDr. Aleš Fafka (Jiří Adamíra), Adam (Miroslav Moravec). Dále účinkují: Antonín Molčík, Miloš Rozhoň, Jiří Mikota a Radislav Nikodém
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Režie: Alena Adamcová
Natočeno: v roce 1981

Manželé Fafkovi si o svém jediném synovi nedělají žádné iluze. Kájovi je dvacet a zatím ještě nepřišel na to, co by chtěl v životě dělat. Kromě psaní poezie, kamarádů a slečen ho nic nezajímá. Fafkovi jsou oba právníci, otec se specializuje na rozvody, matka na trestní právo. Zdají se smíření s tím, že synova cesta k samostatnosti bude asi delší a spletitá. Přesto je dost zaskočí, když si Karel jednoho dne bez varování přivede o šest let starší vdanou přítelkyni, se kterou se chce oženit. Rodiče, zvlášť matka, dělají všechno pro to, aby ze vztahu sešlo. Využijí k tomu mnohé znalosti ze své profese, ale život je někdy nad všechny paragrafy.

Jana Hlaváčová (1994)

V pořadí třetí rozhlasová hra scenáristy a dramaturga Oldřicha Knitla je svižnou komedií těžící z vděčné problematiky rodinných a mezigeneračních vztahů. Obratně pracuje s posluchačovým očekáváním a daří se jí rozvíjet výchozí zápletku, aniž by sklouzla k sentimentu a banalitě. Velkou devízou hry jsou vtipné situace a dialogy, ve kterých mají navrch především ironičtí rodiče-právníci.

Režisérka Alena Adamcová využila všech předností textu a spolu s výbornými herci natočila inscenaci, která dokáže pobavit i přivést k zamyšlení. Do vysílání se vrátila loni po třiceti letech v obnovené premiéře.

03725852.jpeg

V roce 1990 vyšel scénář Knitlova Života na ostro ve výboru šesti původních rozhlasových her z 80. let minulého století s názvem Slyšeli jste ... v nakladatelství Panorama.

Spustit audio