Oldřich Daněk: Bitva na Moravském poli. Rozhlasová rekonstrukce slavné bitvy

14. září 2024

Známý dramatik Oldřich Daněk často hledal náměty ke svým hrám v české historii. Na jednu z klíčových událostí českých dějin se zaměřil i v původně divadelní hře z roku 1979 Bitva na Moravském poli. V rozhlasové adaptaci si známé historické osobnosti zahrála plejáda skvělých brněnských herců. Reprízu uvádíme k zářijovému výročí 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na Moravě. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Svatava Morávková
Osoby a obsazení: Král Václav (Jan Zvoník), notář (Leopold Franc), těžký jezdec (Jaroslav Dufek), lehký jezdec (Stanislav Zindulka), Milotův jezdec (Jaroslav Kuneš), písař (Miroslav Donutil), kuchař (Stanislav Tříska), německý rytíř (Vladimír Krátký), Bertold z Emmerbergu (Pavel Kunert), Záviš z Falkenštejna (Jiří Tomek), Přemysl Otakar II. (Josef Karlík) a hlas (Eva Řehořová)
Dramaturgie: Jiří Hubička
Hudba: Karel Cón
Režie: Pavel Hradil
Natočeno: 1988
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.

Bitva na Moravském poli byla svedena 26. srpna 1278. Ve hře Oldřicha Daňka dostala podobu několika dialogů, v nichž se setkává král Václav II., syn Přemysla Otakara II., s několika účastníky válečné srážky. Z jejich mnohdy protichůdných výpovědí se snaží sestavit pravdivý obraz prohrané bitvy. Sledujeme defilé charakterů a přístupů a rafinovaným a přitom přehledným způsobem před námi vyvstává obraz krvavé řeže, o jejímž průběhu dodnes panuje mnoho legend a mýtů.

Oldřich Daněk v dramatu použil některé z motivů ze svého románu Král bez přílby, ve kterém zpracoval život krále Václava II. Původně divadelní hru upravila dramaturgyně Svatava Morávková pro režiséra Pavla Hradila, který ji natočil v roce 1988 v brněnském studiu.

autoři: Jiří Hubička , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.