Oldřich Daněk: Bitva na Moravském poli. Rozhlasová rekonstrukce slavné bitvy

28. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anton Petter: Bitva na Moravském poli (olej na plátně)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Známý dramatik Oldřich Daněk často hledal náměty ke svým hrám v české historii. Jeden z pohledů do minulosti nabízí i ve hře Bitva na Moravském poli z roku 1979. Rozhlasovou adaptaci poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Svatava Morávková
Osoby a obsazení: Král Václav (Jan Zvoník), notář (Leopold Franc), těžký jezdec (Jaroslav Dufek), lehký jezdec (Stanislav Zindulka), Milotův jezdec (Jaroslav Kuneš), písař (Miroslav Donutil), kuchař (Stanislav Tříska), německý rytíř (Vladimír Krátký), Bertold z Emmerbergu (Pavel Kunert), Záviš z Falkenštejna (Jiří Tomek), Přemysl Otakar II. (Josef Karlík) a hlas (Eva Řehořová)
Dramaturgie: Jiří Hubička
Hudba: Karel Cón
Režie: Pavel Hradil
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1988

Klíčová událost našich dějin dostala podobu několika dialogů, v nichž se setkává král Václav II., syn Přemysla Otakara II., s několika účastníky bitvy na Moravském poli. Z jejich mnohdy protichůdných výpovědí se snaží sestavit pravdivý obraz prohrané bitvy. Sledujeme defilé charakterů a přístupů a rafinovaným a přitom přehledným způsobem před námi vyvstává obraz krvavé řeže, jejíž přesný průběh není do dnešních dní znám.

Oldřich Daněk ve své hře použil některé z motivů ze svého románu Král bez přílby, ve kterém zpracoval život krále Václava II. Původně divadelní hru upravila dramaturgyně Svatava Morávková pro režiséra Pavla Hradila, který ji natočil v roce 1988 v brněnském studiu.

autoři: Jiří Hubička , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.