Oldřich Daněk: Bitva na Moravském poli. Rozhlasová rekonstrukce slavné bitvy
Známý dramatik Oldřich Daněk často hledal náměty ke svým hrám v české historii. Na jednu z klíčových událostí českých dějin se zaměřil i v původně divadelní hře z roku 1979 Bitva na Moravském poli. V rozhlasové adaptaci si známé historické osobnosti zahrála plejáda skvělých brněnských herců. Reprízu uvádíme k zářijovému výročí 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na Moravě. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Bitva na Moravském poli byla svedena 26. srpna 1278. Ve hře Oldřicha Daňka dostala podobu několika dialogů, v nichž se setkává král Václav II., syn Přemysla Otakara II., s několika účastníky válečné srážky. Z jejich mnohdy protichůdných výpovědí se snaží sestavit pravdivý obraz prohrané bitvy. Sledujeme defilé charakterů a přístupů a rafinovaným a přitom přehledným způsobem před námi vyvstává obraz krvavé řeže, o jejímž průběhu dodnes panuje mnoho legend a mýtů.
Oldřich Daněk v dramatu použil některé z motivů ze svého románu Král bez přílby, ve kterém zpracoval život krále Václava II. Původně divadelní hru upravila dramaturgyně Svatava Morávková pro režiséra Pavla Hradila, který ji natočil v roce 1988 v brněnském studiu.
Související
-
Koho poznáš po hlase. Večer k 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání na Moravě
Pořad je poctou brněnským rozhlasákům, především dramaturgům, autorům a hercům, kteří v uplynulých sto letech vzdělávali a bavili posluchače (nejen) brněnského rozhlasu.
-
Ludvík Němec: Žena v závorce. Odehrává se celý svět pouze v její hlavě?
Strhující příběh, ve kterém plynou pozoruhodné spodní proudy. Milostný trojúhelník se postupně rozrůstá do mnohoúhelníku.
-
100 let brněnského rozhlasu
Sto let je jen začátek – a platí to i pro rozhlasové vysílání v Brně a na Moravě. V roce 2024 totiž vrcholí série stovkových rozhlasových výročí. Buďte u toho s námi!
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.