Odešel jsem z domova, abych se vrátil domů. Abstraktní zvukové krajiny podle Erstwhile Records uvádí Pavel Klusák

8. únor 2024

Erstwhile Records z amerického New Jersey patří mezi dobře vedené, nápadité, vlivné a chytře novátorské značky, které generují nové události na scéně improvizátorů, konceptualistů, post-fluxus svérázů, tvůrců nořících se do nových možností zvuku i ticha. Experimentální hudba je pro ně formou dnešního uvažování o čase, zvuku a naslouchání.

Sedmé nebe s Pavlem Klusákem naslouchá přítomnosti vydavatelství. Producent Jon Abbey vyzval ke společné tvorbě následující dvojice: Moniek Darge a Vanessa Rossetto (dvě různé generace a dva různé přístupy k field recordings na albu Dream Soundies), Graham Lambkin a James Ruhsford (zvukové scenérie vytvářené z každodenní reality, ale taky z narážek na kulturní provoz, na albu Gondolas) a Marc Baron a Mark Vernon, jejichž přístupy k manipulaci zvukem se prolnuly na albu nazvaném post-chance, tedy „post-náhoda“. Otevřené zvukové krajiny, soundscapes, z Erstwhile Records – to je hudba, s jejíž mnohoznačností stojí za to se utkat.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.