Objevy českých archeologů v Súdánu
Archeologická expedice z Národního muzea při svých dvou loňských výkopových sezónách na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu loni učinila objevy, které patří mezi největší úspěchy české vědy zaznamenané na březích Nilu.
Další tajemství jednoho z největších měst starověké Núbie odhalili archeologové z expedice Národního muzea, kteří vloni strávili už svou 4. a 5. výkopovou sezónu na lokalitě Wad Ben Naga v dnešním Súdánu. Tam zhruba od 4. století před naším letopočtem do 4. století našeho letopočtu vzkvétalo bohaté Merojské království. Badatelé z Národního muzea tam objevili část vzácného oltáře s dvojjazyčným nápisem v egyptských a merojských hieroglyfech. Jedná se teprve o druhý známý „dvojjazyčný“ nápis z dob Merojského království vůbec.
Podařilo se také identifikovat i nejstarší kultovní stavbu v oblasti Wad Ben Naga. Podle vedoucího archeologické expedice, egyptologa a afrikanisty doktora Pavla Onderky se komplexním studiem této lokality podařilo odhalit celou řadu detailů o merojských dějinách. Jak říká v příspěvku Jany Olivové, nejvýznamnější je však zřejmě loňský objev sousoší božského manželského páru – boha Amona s beraní hlavou a bohyně Mut.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.