O zvěř a lesy pečují v Lánské oboře víc než tři sta let. Slouží prezidentům k rekreaci a přijímání hostů

První republika

Diplomacie se nejlépe dělá na lovu. Aspoň na to před sto lety sázel první prezidentský kancléř Přemysl Šámal, který jako odpočinkové sídlo pro československého prezidenta vybral lánský zámek a přilehlou oboru.

Mladý československý stát v roce 1921 získal pozemky a stavby na Křivoklátsku od rodu Fürstenberků. V loveckém revíru někdejších českých králů se za první republiky při honech dojednávaly důležité evropské kontrakty. „Do Lán zajížděli velvyslanci zahraničních zemí, československá generalita nebo velkoprůmyslníci,“ popisuje Robin Ambrož.

Masarykův kámen, Lánská obora

Jednou z nejvýznamnějších památek v oboře je Dohodový dub, kde se v roce 1922 konal slavnostní akt k podpisu jedné ze smluv Malé dohody. „T. G. Masaryk si toho místa moc vážil a v roce 1936 se tu také sešla početná skupina čapkovských pátečníků, z čehož existuje rovněž fotografie,“ říká Václav Vodvářka. Dlouho se nevědělo, který z dubů v oblasti Červené mýtě (mýť – starý název pro mýtinu) vlastně je ten správný, protože povědomí o něm se přenášelo více méně ústně. „Když jsme se ho snažili identifikovat, chodili jsme s fotkou dubu a zkoumali, jak rostou stromům větve a jak vypadají,“ říká Robin Ambrož. V tuto chvíli je víc než 300 let starý strom torzem. Nalezneme před ním památeční tabulku.

Šámalův kámen, Lánská obora

Dalším artefaktem v oboře je Masarykův kámen, který Lesní správa Lány osadila u příležitosti Masarykových 85. narozenin. Masivní balvan stojí u tzv. Masarykovy cesty, kudy za první republiky vedla veřejná cesta určena pro lidi jako zkratka. „Za německé okupace musela z kamene zmizet tabulka připomínající prezidentovo jméno. Po válce ji tam vrátili, ale v 50. letech dostali vojáci rozkaz kámen zničit. Ti ho místo toho zakopali. Naštěstí se svěřili jedné místní lánské rodině, ta se pak v roce 1997 pustila do hledání a kámen našla. Lesní správa jej pak osadila zpět na jeho místo,“ popisuje Václav Vodvářka.

T. G. Masaryk sám myslivec nebyl, oboru využíval k projížďkám na koni a posléze i v kočáře. „Uznával ale, jak důležitou zábavou je myslivost pro tehdejší diplomatickou elitu,“ upozorňuje Robin Ambrož. V oboře leží ještě jeden balvan – Šámalův kámen, který připomíná prvního čs. kancléře. Lesní správa Lány jej osadila teprve v roce 2014. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.