Nové poznatky o retrovirech

16. říjen 2014

Některé retroviry, patřící do zvláštní skupiny virů, mohou zabíjet. Jiné ale mohou být pro člověka neškodné nebo dokonce nezbytné. Čeští vědci o nich získávají nové důležité poznatky.

Retroviry dokážou pomocí speciálního enzymu zvaného reverzní transkriptáza přeměnit svou dědičnou informaci v podobě jednovláknové RNA na dvojvláknovou DNA. Tu pak mohou začlenit do buněčného jádra napadené buňky mezi její vlastní DNA, a tímto způsobem mohou v dané buňce dlouhodobě přežívat.

Některé mohou způsobit, že se normální buňka zvrhne v buňku nádorovou, jiné mohou napadat lymfatickou tkáň a způsobit rozvrat imunity. Řadí se mezi ně také virus HIV vyvolávající onemocnění AIDS.

Za dlouhodobý výzkum retrovirů získal letos prestižní Cenu Akademie věd ČR tým vědců z Ústavu molekulární genetiky pod vedením doktora Jiřího Hejnara.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.