Nové nanočástice pomohou v medicíně

8. listopad 2013

Čeští chemikové využívají svých hlubokých znalostí polymerů k tvorbě nových polymerních mikročástic a nanočástic, které mohou najít významné využití v medicín.

Dnes otevírá u příležitosti Týdne vědy a techniky své dveře široké veřejnosti Ústav makromolekulární chemie Akademie věd v Praze. Jeho odborníci představí z nejrůznějších aspektů polymerní látky, které se tam vyvíjejí a zkoumají, včetně například polymerních nosičů léčiv, polymerních materiálů pro regenerativní medicínu, přírodních i syntetických hydrogelů atd.

Složité názvy, jednoduchý cíl: pomáhat nemocným V jedné z připravených přednášek bude řeč i o tzv. funkcionalizovaných magnetických polymerních nano- a mikročástic pro málo invazivní diagnostiku, za které tým odborníků z Ústavu makromolekulární chemie letos získal cenu Akademie věd, která se uděluje za výsledky velkého vědeckého významu.

Název jejich projektu zní složitě, výzkumy jsou komplikované, cíl je však jasně daný: lépe pochopit obecné vztahy mezi vznikem různých částic, jejich strukturou a vlastnostmi - a těchto poznatků pak využít ve prospěch medicíny.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.