Nové nanočástice pomohou v medicíně
Čeští chemikové využívají svých hlubokých znalostí polymerů k tvorbě nových polymerních mikročástic a nanočástic, které mohou najít významné využití v medicín.
Dnes otevírá u příležitosti Týdne vědy a techniky své dveře široké veřejnosti Ústav makromolekulární chemie Akademie věd v Praze. Jeho odborníci představí z nejrůznějších aspektů polymerní látky, které se tam vyvíjejí a zkoumají, včetně například polymerních nosičů léčiv, polymerních materiálů pro regenerativní medicínu, přírodních i syntetických hydrogelů atd.
Složité názvy, jednoduchý cíl: pomáhat nemocným V jedné z připravených přednášek bude řeč i o tzv. funkcionalizovaných magnetických polymerních nano- a mikročástic pro málo invazivní diagnostiku, za které tým odborníků z Ústavu makromolekulární chemie letos získal cenu Akademie věd, která se uděluje za výsledky velkého vědeckého významu.
Název jejich projektu zní složitě, výzkumy jsou komplikované, cíl je však jasně daný: lépe pochopit obecné vztahy mezi vznikem různých částic, jejich strukturou a vlastnostmi - a těchto poznatků pak využít ve prospěch medicíny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová