Nové knihy

3. leden 2013

Připravil Jan Nejedlý.

Nakladatelství Lidové noviny vydalo knihu Michala Horáčka nazvanou Habitus hazardního hráče. Známý textař, básník, esejista a nejnověji i vystudovaný kulturní antropolog tu představuje upravenou verzi své disertační práce, kterou loni obhájil na Fakultě humanitních studií. Zúročil v ní svou vlastní zkušenost se svérázným světem hazardní hry v době normalizace. Na problematiku nahlíží pohledem zevnitř i zvenčí, skrze současnou antropologii, s jejímž rezultáty často polemizuje. Dějištěm příběhu zevnitř se staly sázkové kanceláře, dostihová závodiště, kavárny i utajované soukromé byty, v nichž se provozovala tzv. valcha, tedy karetní hry o vysoké částky. Seznámíme se s pestrou hráčskou společností v čele s autorovým guru, „myší prošermovanou" neboli protřelým hráčem a později i chábrem čili parťákem. Hráčský argot zde hraje důležitou roli, proto je mu věnován obsáhlý slovník na konci publikace. Pohled zvenčí pak nabízí etnografickou rekonstrukci prožité zkušenosti z odstupu čtyřiceti let, konfrontovanou s různými antropologickými i filozofickými pohledy na téma hry. Dočtete se o tom, jak se hazardní hráči v době socialismu při hře dočasně vyvazovali ze svých občanských rolí i z panujícího bezčasí, proč peníze nebyly jejich hlavní motivací, ale přesto zakládaly vážnost hry, či jak se sází na vyšší moc, která z mnoha budoucností vybere tu jedinou.

Z dalších nových knih připomeňme např. básnickou sbírku Vzkazy Madame X, pod níž je podepsán ostravský rodák David Pillow (pilou). Debutující autor se představuje milostnou poezií, pro niž zvolil formu volného verše nejčastěji v podobě drobných črt a impresí. Téma lásky nahlíží z pohledu spíše deziluzivního, posmutnělého. Milostný vztah vnímá jako ten „stále se opakující příběh. / Černá labuť roztáhne křídla / a bílá vzlétne". „Melancholie neproběhne podle plánu," uzavírá autor jednu svou báseň ve sbírce, kterou vydalo nakladatelství Beletris.

Taktéž básnickou prvotinu a taktéž na milostné téma přináší novinka z produkce Nakladatelství Marka Belzy. A ačkoli i zde jde o lásku zklamanou či nenaplněnou, veškerá podobnost tady končí. Autor, skrývající se pod pseudonymem Saša Gr., ve svém souboru Jede medička na sáňkách zvolil verš přísně vázaný a tón groteskní. „Se mnou osud vyběh lehce: / chci jen tu, která mě nechce," veršuje se značnou dávkou sebeironie básník a neúnavný organizátor kulturního života v Praze a ve Žďáru nad Sázavou.

A knižní debut ještě do třetice: Marty Pohl, muž mnoha talentů, vydává pod titulem Martyho frky sbírku kreslených vtipů. Jde o jakousi ilustrovanou frazeologii, ovšem do hravé laskavosti stejnojmenného dílka Josefa Lady má tento počin daleko. U Mártyho najdete humor černý, absurdní, šokující. Někdy je až za hranou, jindy nabídne lehce kritický či bláznivě úlevný pohled na naši současnost. „Mějte se tu hezky, odjíždíme do Euthanásie," loučí se prarodiče se svým příbuzným. „A nyní se s naším štábem přesouváme do poslanecké sněmovny, kde probíhá zasedání koalice," čteme pod kresbou, na níž dva muži v kravatách sedí na samici medvídka koaly. Knihu vydala společnost Japa Group.

autor: Jan Nejedlý
Spustit audio