Nové knihy

16. srpen 2012
02175413.jpeg

S výběrem knižních novinek i dnes přichází Jan Nejedlý.

0:00
/
0:00

Nakladatelství Kniha Zlín vydalo románový debut ukrajinské prozaičky Natalky Sňadanko. Pod titulem Sbírka vášní se k nám dostává příběh o dospívání mladé Haličanky ze Lvova, které se po pádu Sovětského svazu otevřel svět. V první části, popisující hrdinčino dětství, má vyprávění blízko k poetice tuzemské novely Hrdý Budžes. S přibývajícími roky se však do textu prolamují specifika ukrajinské, resp. haličské kultury, neboť není Východ jako Východ. Pohlavní zrání protagonistky se děje v kulisách tradiční konzervativní společnosti, vymezující se navíc vůči ruské a židovské menšině, takže není divu, že hrdinka řeší i „národní aspekt problému ztráty panenství“. K tomu si ještě přimysleme řízný zvuk ukrajinského speed a trash metalu, jehož tóny doprovází dozrávání vypravěčky, aby byl dojem kulturní bizarnosti dokonán. Na prahu dospělosti se dívka ocitá na fakultě literatury a filologie, což prózu obohatí o různé intertextové zcizovací efekty, a posléze ji osud zavane do Německa. Zde jako univerzitně studovaná uklízečka a au-pair čelí novým milostným výzvám i západním představám, že na Ukrajině chodí po ulicích medvědi, lidé pojídají syrové maso rukama a hromadně umírají na ozáření z Černobylu. Román s podtitulem Dobrodružství mladé Ukrajinky je vyprávěn suše oznamovací dikcí, v jejíž ironii vyniknou proměny uvažování a různé, především „erotické světonázory“ titulní postavy. Kniha vychází v překladu Rity Kindlerové.

Z dalších knižních novinek připomeňme např. novelu argentinské spisovatelky Claudie Pińeirové. Tragikomický případ jedné nevěry dostane kriminální zápletku poté, co se podváděná žena stane svědkem neúmyslného zabití milenky manželovým zaviněním. Zatímco se manželé snaží zamaskovat vraždu, jejich dcera neplánovaně počíná život nový. Začíná spletitá fraška o falešných vinících a obětech, kterou pod názvem Tvá přeložila Blanka Stárková. Vydalo nakladatelství Plus.

Doteky a posedlosti – tak byl pojmenován třetí díl Spisů Jana Trefulky. Přítomný svazek obsahuje autorovy texty literárněkritické, esejistické a publicistické. A to včetně těch z 50. let, kdy byl autor poplatný době. „Proč nejít cestou většiny současníků a nedistancovat se od půl století staré historie mlčením?“ ptá se v úvodu tvůrce, který se rozhodl: „nést svůj díl odpovědnosti jako umělec i jako občan za to, co se děje ve společnosti“. Trefulkovy spisy vydává nakladatelství Atlantis.

Na konec jsem si nechal publikaci, navazující na předešlé knižní portréty významných kulturních rodů Reynků a Florianů. Název svazku Jméno Vokolek naznačuje, že řeč bude tentokrát o životě a díle Vlastimila, Vojmíra, Vladimíra, Květy a Václava Vokolkových. Tento rod původem z Pardubic se zapsal do dějin tuzemské literatury, výtvarného umění i vydavatelské činnosti. Knihu doplněnou řadou fotografií, dokumentů, faksimilí a grafik edičně připravila Věra Matoušová, studiemi do ní přispěli mj. Mojmír Trávníček či Martin C. Putna. Knihu vydalo nakladatelství Torst.

Autor:Jan Nejedlý