Nová pražská strašidla
Kdo by si snad myslel, že Praha už dávno přišla o svá strašidla, protože nešťastné duše vrahů i nevinných obětí je to poslední, čeho se dnes bojíme, fatálně se mýlí.
Dokazuje to kniha legend a mýtů vymyšlených novinářem, učitelem a spisovatelem Janem Nejedlým, kterého můžete slýchat v Mozaice každý čtvrtek, když vám doporučuje nové knižní tituly. Jeho kniha Nová pražská strašidla, kterou s ilustracemi Karla Jerieho vydalo nakladatelství Argo, je nejenom užitečným bestiářem směšných i nebezpečných bytostí a věcí, ale hlavně sbírkou vtipně vyprávěných historek, jejichž fantazie ani sarkasmus neznají mezí.
Jak sám autor v předmluvě přiznává, jako malého ho doma nestrašili polednicí ani bezhlavým rytířem, ale vyprávěním o promítači, který v jednom pražském kině ubodal malého chlapce. První otázka Ivany Myškové pro Jana Nejedlého tedy zněla: Byly pro váš dětský svět stěžejní spíše zprávy z černé kroniky než pohádkové knížky?
Nejposlouchanější
Jack London: Tulák po hvězdách. Román o utrpení a svobodě bezmocného jedince odsouzeného na doživotí
-
Jaroslav Seifert: Všecky krásy světa. Fragmenty ze vzpomínek českého básníka čte Rudolf Hrušínský
-
Daniela Fischerová: Nevděčné děti. Už vás někdy dostihla vlastní minulost?
-
Ivana Gibová: Babička©. Rafinovaná cesta do hlubin dětství
-
Friedrich Dürrenmatt: Proces o oslí stín. Komedie o hlouposti a jejích následcích