Nová archeologická základna v Mikulčicích

11. prosinec 2013

Archeologové, kteří před 6 lety přišli při požáru základny v Mikulčicích o mnoho výsledků dlouholeté práce, už mají k dispozici nové moderní prostory pro odbornou práci.

Když v září roku 2007 vypukl požár na archeologické základně v Mikulčicích, sevřelo se srdce nejen archeologům: plameny strávily nebo poškodily na vzácném nalezišti řadu předmětů z období Velké Moravy i nesmírně cennou unikátní dokumentaci, kterou vědci pořizovali od roku 1954.

Šok z katastrofy však brzy vystřídala tvrdá práce na záchraně toho, co se ještě zachránit dalo, na laboratorní konzervaci předmětů i na obnově evidence, ale začalo se také plánovat, co dál.

Letos v říjnu, po 6 letech od požáru, otevřel brněnský Archeologický ústav Akademie věd ČR nové výzkumné pracoviště v Mikulčicích-Trapíkově. Má sloužit nejen k archeologickým výzkumům, ale také nabídnout místo k setkávání archeologů, historiků a dalších odborníků, jak v rozhovoru s Janou Olivovou říká doktor Lumír Poláček z brněnského Archeologického ústavu akademie věd, vedoucí základny v Mikulčicích.

autor: Jana Olivová
Spustit audio