FAMU 80: Z filmové praxe k filmové výchově
Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze před několika lety otevřela obor Filmová a audiovizuální výchova, zaměřený na práci s filmem ve vzdělávání. Studující se učí, jak rozvíjet vizuální gramotnost i kritické uvažování. O přínosech, profesních možnostech i rostoucím zájmu o tento směr mluví Agáta Hrnčířová s Jiřím Forejtem, Martinem Preissem a Ráchel Absolonovou.
„Filmové médium může poskytovat styčný bod, jak na věci nahlížet, chápat je, třídit a nebýt jen pasivním konzumentem mediálních tvarů, které k nám přicházejí, ale také jejich spolutvůrcem a vědomě si vybírat kvalitnější obsah, nejen na základě toho, jak jej doporučí algoritmus,“ říká v ArtCafé Jiří Forejt.
„Pro mě je důležité, že v rámci AI, která se na nás řítí, bude podle všech indicií hrozně složité rozeznat, zda je mediální obsah skutečný a pravý. Filmová výchova může být jedním z momentů, kdy se nad tím děti dokážou zamyslet a samy si odpovědět, že tohle je fejk a já to konzumovat nebudu, a místo toho půjdou po daleko hodnotnějším obsahu, který je někam posune,“ zamýšlí se Martin Preiss.
Poslouchejte od pondělí do pátku od 17.02 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu a v aplikaci mujRozhlas.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na FB ArtCafé nebo na e-mail: artcafe@rozhlas.cz
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Imre Kertész: Člověk bez osudu. Svědectví malého chlapce o životě v nacistickém koncentračním táboře
-
Eduard Bass: Purkmistr z Podskalí. Příběh sirotka, který držel vorařské bidlo i život pevně v rukách
-
To jeli dva ve vlaku. Poslechněte si krátkou komedii Zdeňka Svěráka, který slaví 90 let
-
Srdce, kosti, petržel, šalvěj, rozmarýn, tymián, Art Garfunkel a Paul Simon pohledem Pavla Klusáka
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka