20 let Geisslerů a jejich barokních inspirací. Alternativní výprava ke zdrojům divadelnosti
Čím je tzv. doba temna stále aktuální? Jak ji přiblížit dnešnímu divákovi? Jak přetavit principy její umělecké tvorby do originální autorské výpovědi? Odpovědi předkládá nezaměnitelná poetika nezávislého divadelního spolku Geisslers Hofcomoedianten už dvacet let. U příležitosti významného jubilea souboru vám přinášíme seriál „20 let Geisslerů a jejich barokních inspirací“.
Původně amatérské uskupení kolem studentů Petra Haška a Kateřiny Bohadlové si vypůjčilo název od divadelní společnosti spoluutvářející počátkem 18. století základy našeho profesionálního divadla. Zformovalo se v Kuksu z podnětu muzikologa a popularizátora tzv. nového baroka Stanislava Bohadla, zakladatele každoročního festivalu Theatrum Kuks. Ambici stylově navazovat na produkce provozované v místě někdejších barokních lázní za podpory slavného mecenáše umění, hraběte Františka Ferdinanda Šporka, si Geissleři podrželi i po svém přesídlení do pražské VILY Štvanice.
Zakladatelé souboru, kteří jsou s ním stále nedílně spjati, vyprávějí v cyklu Šárky Švábové za doprovodu kritických reflexí teatrologa Vladimíra Justa příběh divadla zpřístupňujícího historický odkaz baroka univerzálně sdělným jazykem současnosti.
Soubor se chystá oslavit své výročí interaktivní publikací Let's baROCK. Její vznik můžete podpořit na platformě Donio.
Související
-
Výběr týdne z bilancí 2022: české divadlo, zahraniční literatura, klasická hudba, film
Moderuje Saša Michailidis.
-
Římská Lukrecie zaparkovala v karavanu na parkovišti VILY Štvanice. Přináší vášeň pro nové baroko
Divadelní soubory Tygr v tísni a Geisslers Hofcomoedianten představují nomádskou operní travestii Římská Lukrecie. Hudbu složil Tomáš Hanzlík na libreto z roku 1713.
-
Voda, gumáky, poetické árie: do Vily Štvanice na hru...
Živly i umělecká tvorba se spojí v autorské inscenaci Magdalena lascivní a kajícná, kterou nastudoval soubor Geisslers Hoffcomoedianten. Hra je inspirovaná životem ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka