Nobelistka Olga Tokarczuková a další polské spisovatelky vyprávějí. Každá po svém

Julia Fiedorczuk: Mariino ráno

Povídky polské spisovatelky Julie Fiedorczukové spojují postavy hrdinek, které nemají zrovna jednoduchý život, setkávají se především s násilím, krutostí a nespravedlností. Jsou jiné a jen těžko hledají své místo ve společnosti. Titulní text z povídkového souboru Mariino ráno on-line k poslechu po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

V příbězích hraje důležitou roli také popis prostředí, v němž hrdinky žijí: v okolním prostoru se prolíná civilizace s přírodou.

Povídka Mariino ráno popisuje zvláštní dívku z nepříliš dobré rodiny, která na útoky okolí a spolužáků reaguje agresivitou. Setkává se jen s pohrdáním, ale jako každý člověk touží někam patřit. Proto neodmítne alkohol nabízený staršími kluky a jde s nimi za školu.

Hlavní předností jednoduchého příběhu je jazyk, který bez zbytečných okras vyjadřuje hlavní téma – samotu, strach a opuštěnost hrdinky.

Účinkuje: Dana Černá

Překlad: Lucie Zakopalová
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Lukáš Hlavica


Natočeno v roce 2014.

autor: Jiří Vondráček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.