Místa k setkávání a dialogu. Navštívili jsme kulturní instituty a centra v Praze

8. srpen 2022

Největší audioportál na českém internetu

Sídlo Polského institutu v Praze | Foto: Vojtěch Kemenny

Přehrát celý seriál (5 z 5 dílů)

1. díl: Goethe-Institut

2. díl: Bulharský kulturní institut v Praze

3. díl: Polský institut v Praze

4. díl: Portugalské centrum v Praze

5. díl: Slovenský institut v Praze

Česká republika převzala pro druhou polovinu roku 2022 předsednictví Rady Evropské unie. Jejím úkolem je nejen předsedat jednání zasedání Rady, ale také přispívat k dialogu na zasedáních Rady i s dalšími orgány Evropské unie. 

Jednotlivé členské státy mají v řadě zemí svá velvyslanectví, ale také kulturní instituty, které se primárně soustřeďují na prezentaci kultury své země a vůbec kulturního povědomí prostřednictví různých akcí zaměřených na propagaci literatury, divadla, hudby. A zajišťují také výuku cizího jazyka dané země. V Praze najdeme 10 institutů či center a 13 velvyslanectví členských států. Několik z nich postupně navštívíme společně se spolupracovníkem Mozaiky, Vojtěchem Kemennym.

autoři: Daniel Jäger , Vojtěch Kemenny

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.