Kapitoly z dějin subsaharských frankofonních divadel a dramaturgií. Jak se vyvíjelo africké dramatické umění?

Dějiny subsaharských frankofonních divadel: Divadelní „kacíři“ a „uličníci“ na křižovatce kulturních a estetických vlivů

2. únor 2021

Největší audioportál na českém internetu

Africký dramatik Caya Makhélé | Foto: Irena Vodáková, Festival Tvůrčí Afrika

V devadesátých letech 20. století dochází v divadlech a dramaturgiích západní frankofonní Afriky k zásadnímu zvratu, neřku-li revoluci. Rozpoutal ji už o desetiletí dříve konžský dramatik, divadelník a vizionář Sony Labou Tansi. Sony ukázal nový směr, vytyčil neortodoxní cestu, kudy by se mohla tvorba afrických dramatiků v ubírat. A podobně jako francouzský autor Jean Genet, který si položil otázku: „Kdo je to černoch?“, se Sony L. Tansi ptá: „Kdo je vlastně africký autor?“

Africký dramatik Caya Makhélé

Diváci začali vnímat divadlo nejen jako kratochvíli, ale jako skutečně seriózní lidskou činnost. Nové přemýšlení o divadle se odrazilo i při vzniku inscenací a do popředí tvůrčího procesu se dostává režisér. Režie jako specializovaná funkce byla totiž dlouho neznámá. O divadle se uvažovalo spíš z perspektivy herecké. Nás však teď budou zajímat především noví dramatici, dědicové Sonyho odkazu. V popředí jejich zájmu nestojí Afričan nebo Evropan, jak tomu bylo dosud, ale člověk v obecně lidském smyslu. 

Čtěte také

Dramatici, o nichž je řeč, nepocházejí dokonce ani z jedné africké země, nejsou spolužáky, jak se o nich někdy píše, naopak, dlouho se mezi sebou vlastně ani neznali. „Generačně“ je začala chápat až francouzská teatroložka Sylvie Chalaye, která dokazuje, co všechno tyto různorodé dramatiky, navzdory jejich jinakosti a originalitě, přesto spojuje. Ve svých knihách zkoumá aspekty jejich tvorby, jimiž obohatili divadlo jako takové, nejen to africké. Jedná se především o tyto: Koffi Kwahoulé, Caya Makhélé, Léandre Alain Baker, José Pliya, Kossi Efoui nebo Koulsy Lamko. 

Dnes tito dramatici patří v divadelním světě mezi významné osobnosti. Žijící klasiky, dalo by se říct. Jejich dramata hrají nezávislé skupiny i velká kamenná divadla po celém světě, jejich jména se objevují v programech významných festivalů. Domovem těchto autorů je literatura. Svět bez hranic a předsudků. A to je také odpověď na Sonyho úvodní otázku: „Kdo je vlastně africký autor?“ Je to zkrátka autor. Takhle úplně stručně řečeno.