Vrcholy americké klasické prózy. Kteří autoři 19. století by neměli chybět v žádné knihovně?

Proč barvit lilie nebo tónovat růže? Z jakých důvodů je William Dean Howells považován za otce amerického realismu?

William Dean Howells realismus vnímal jako pravdivé uchopení materiálu. Důraz kladl na chování a skutky jasně motivovaných postav a popisoval velmi konkrétně místo a čas svých příběhů. Věděl, že mezi čtenáři byly většinou ženy střední třídy a chtěl jim přiblížit běžný život. Zároveň vystupoval proti falešnému sentimentu a melodramatickému tónu. Léta působil jako hlavní redaktor v časopise The Atlantic Monthly, jednoho z nejprestižnějších literárních periodik.

„Ale miláčku,“ nadnesla, „Copak ti není jasné, že by k ničemu nedošlo, kdyby to nebylo součástí prozřetelnosti? A každá válka vedená za osvobození lidu léta bojujícího s krutým útlakem je přece slavná, nemyslíš?“
„Asi máš pravdu,“ opáčil vlažně. „Ale je to válka. Jak může být sláva porušit ve světě mír?“
„Nečestný mír. To vůbec nebyl mír. Před očima jsme měli zločiny a hanbu.“ Uvědomovala si, že papouškuje nejnovější fráze z novin. Na volbu a výběr slov však nebyl čas. Nejvyššímu ideálu, jaký od něj žádala, musí obětovat vše. A po řadě rychlých argumentů proto celý projev završila: „Teď ale na těch jak a proč nezáleží. Jsou do jednoho pryč, protože je tu válka. A nedá se už brát z více stran, teď máme jenom vlast.“
Seděl s očima zavřenýma a hlavou se opíral o verandu. S neznatelným úsměvem, jakoby nahlas přemítal, poznamenal: „Naše vlast. Ať v právu nebo ne.“

William Dean Howells: Editha, překlad Hana Ulmanová

autor: Hana Ulmanová
Spustit audio