Legendy Činoherního klubu očima Jana Kačera. Populární divadlo v ulici ve Smečkách oslavilo 55 let své existence

Velikánský herec, báječný charakter, naprosto spolehlivý moravský borec. Josef Somr očima Jana Kačera

Josef Somr pocházel z jižní Moravy. Po absolvování JAMU hrál v Českém Těšíně, v brněnském Divadle bratří Mrštíků a nakonec v Pardubicích, než přešel do Činoherního klubu.

S ansámblem se sehrával v inscenaci Spravedliví podle Alberta Camuse, kde se tematizuje násilná vzpoura proti mocenské nadvládě. Somr ztělesnil vůdce teroristické skupiny: „Po úspěšném představení herci sedávali a povídali si u baru a kupodivu za Josefem Somrem, který z nás všech byl skoro nejstarší, chodila celá Praha…“

Když se dával dohromady soubor v Činoherním klubu, tak bylo beze sporu nám všem jasné, že bychom Somra chtěli – taky proto, že byl korektní a báječný, prostě hvězda, zatímco všichni ostatní byli tak trochu banda studentíků.
Jan Kačer

Mimo jiné vystupoval např. v roli Gajeva v Čechovově Višňovém sadu, který Činoherní klub nasadil po vpádu vojsk Varšavské smlouvy. V roce 1978 přijal angažmá do činohry Národního divadla, kde zůstal až do roku 2001: „A Josef se ocitl V Národním divadle, kde dostával velikánské role, ale když se rozhlédl, tak vedle už ti kamarádi nebyli...“

V novém miléniu vystupoval v divadle Viola, dodnes je občas herecky činný.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.