„Otevřete okna, ten černoch páchne.“ Africký předsudkář zkoumá, nakolik rasismus doby otroctví zmutoval do současnosti

Klišé č. 7: Afričané nikdy nic nevynalezli

18. srpen 2020

Největší audioportál na českém internetu

Geniální vědkyně Katherine Johnson, díky jejímž výpočtům Spojené státy vyrovnaly skóre s Rusy v objevování vesmíru v dobách studené války. Neměla přitom právo používat stejné toalety jako její bílé kolegyně | Foto: Profimedia

Klišé č. 7: Afričané nikdy nic nevynalezli (7. díl z 8)

Každý něčím prospěl lidstvu. Číňané vynalezli třeba kompas. Arabové mimo jiné chirurgické nástroje. Evropané knihtisk a spoustou dalších vynálezů změnili svět. Ale co Afričané? 

Afričané nikdy nic nevynalezli. Umí leda tak tancovat a zpívat. Nabízí se ono známé klišé. A čím hůř: Americký biolog James Watson, mj. čestný doktor Karlovy univerzity, který získal v roce 1962 Nobelovu cenu za spoluobjevení struktury DNA, dokonce tvrdí, že lidé černé pleti mají nižší inteligenci, než bílí. Je to prý geneticky dané, i když vědecké poznatky jeho názoru odporují. Věhlasný vědec sice za své kontroverzní výroky přišel o část svých ocenění, nicméně semínko pochybností bylo zaseto.

Logo

Mezi afroamerickými vědci najdeme muže, ale i ženy. Jmenujme například Granvilla T. Woodse, kterému se přezdívá „černý Edison“. Georges Washington Carver zase dokázal, že z arašídů se dá získat mimo jiné ocet, šampon nebo mýdlo. Afroaemričanka Jane Cooke Wrightová byla průkopnicí výzkumu léčby rakoviny prsu. Patricia Bath jako první léčila šedý zákal laserem. A to není zdaleka vše.

Spoustu vynálezů, jimiž nám Afričané zpříjemnili život, máme dennodenně na očích. Museli bychom být slepí, kdybychom je neviděli. Ti, kteří přesto zarputile tvrdí, že Afričané nic nevynalezli, nechť vyhledají nejbližší přechod nebo křižovatku. Možná se jim konečně rozsvítí. Dnešní semafory totiž pracují na principu, který vymyslel jistý AfroAmeričan z Clevelandu. Jmenoval se Garrett A. Morgan. A jen tak mimochodem, v roce 1912 stál také u zrodu záchranářské masky.