Jiří Plocek: Písnička je poselství letící dějinami
Původním povoláním biochemik sbírána Moravě lidové písně. Od laboratorního pláště ho odvedla mandolína, na kterou hrál v kapelách Poutníci či v Hudecké úderce s Jitkou Šuranskou. Cyklem Písňobraní přispěl také do programu stanice Vltava. S folkloristou Jaromírem Nečasem oživil fonografický poklad: nejstarší nahrávky moravského a slovenského lidového zpěvu zaznamenané Leošem Janáčkem na povoskované válečky.
„To pro mě bylo okno do minulosti a okno do bájného světa, kde píseň ještě žila v lidské každodennosti“, říká Jiří Plocek o nahrávkách, které dlouhá léta ležely v archivu Etnologického ústavu AV ČR.
„Je tam záznam jednoho zpěváka ze Znorov u Strážnice, kterému bylo v r. 1911 kolem šedesáti let. Byl to takový šohaj zlobivý, protože to byl místní vyhlášený pytlák a asi si uměl aj v hospodě poroučet. Zpívá tam chlapík, který se narodil kolem roku 1850, což je doba, kdy po Moravě chodil, většinou pěšky, kněz František Sušil a sbíral písničky v době, kdy ta písnička opravdu ještě žila v lidu, v tom jeho dennodenním režimu vytvořil základ pro tu jeho úžasnou písňovou sbírku Moravské národní písně, z níž čerpáme dodnes.“
Jitka Šuranská: Chtěla jsem s tím praštit mockrát
„Rodiče mi řekli, že se nic ukončovat nebude, protože když se něco začne, tak se to taky dokončí. Jsem jim za to vděčná.“
Jiří Plocek má rád, když věci fungují, a hledá mezi nimi souvislosti. V r. 2018 vydal knížku o českém jazzmanovi Janu Konopáskovi Jazzová odyssea. Na CD Moravské hlasy vyšly jeho záznamy lidového zpěvu z jižní Moravy. V cestách s mikrofonem nyní pokračuje na moravském západě. Pracuje na dlouhodobějším projektu Píseň duše. Tento historický dokument má být svědectvím ducha doby a výpovědí o duši člověka.
Písnička je poselství, které letí dějinami. Buď zůstane někde v šuplíku nebo ve skládku nebo prostě rezonuje. A mě baví ta rezonance. Ta funkce. Proč to je, proč ty staré písničky dnes pořád rezonují…
Je píseň nezničitelná? „No jasně. Pokud budou lidi, tak bude píseň. A když se zničí lidi, tak se zničí aj píseň.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.