Z Ruska - 12. září

12. září 2011

Do dnešních aktualit z Ruska vybrala Jana Klusáková jednu divadelní a jednu filmovou.

Pokud se kvalita divadla měří jeho návštěvností, v Moskvě v tomto ohledu vede Vachtangovovo divadlo, které letos 13. listopadu v plném lesku oslaví devadesáté narozeniny. Umělecký šéf souboru Litevec Rimas Tuminas (ročník 1952) na zahájení jubilejní sezóny 2. září oznámil, že k výročí celý soubor zkouší představení nazvané Přístav - jako že zde bezpečně přistávají jak diváci, tak mnozí umělci; mnozí z nich, jako Sergej Makoveckij a Vasilij Lanovoj, zůstávají svému divadlu věrni desítky let. Rimas Tuminas své herce vyzval: „Žádám vás, abyste se až do listopadového výročí zřekli veškeré mimodivadelní práce, tj. zakázek pro televizi, film a dabing. Odložte choroby i odpočinek - tahle sezóna je pro nás mimořádná a my ji musíme zvládnout." Pak si vzal slovo ředitel Vachtangovova divadla Kirill Krok - potěšil přítomné zprávou, že během tří měsíců letních prázdnin se podařilo zrekonstruovat divadelní budovu. Herci budou hrát na technicky dokonalejší scéně a diváky přivítá hlediště s novými dubovými parketami a nově čalouněnými křesly. Potvrdil, že soubor čekají tři zájezdy: na podzim do Londýna a v zimě do Kaliningradu - a dnes večer vystoupí na scéně Státní opery Praha.Vachtangovovo divadlo uvede nečekaně pojatou inscenaci Čechovova Strýčka Váni v Tuminasově režii. O dva dny později (ve středu 14. září) zahájí moskevský Strýček Váňa Divadelní festival v Plzni.

Slavný němý film Sergeja Ejzenštejna Křižník Potěmkin už brzy dostane nový hudební doprovod - dokončuje ho jeden z nejslavnějších skladatelů filmové hudby Brit Michael Nyman. Je o něm známo, že ho už dlouho přitahují snímky klasiků sovětského filmu - především dokumenty Ejzenštejnova současníka Dzigy Vertova. Před několika lety ozvučil jeho Muže s kamerou a letos koncem září v Moskvě uvede (s orchestrem Michael Nyman Band) premiéru svého nového projektu Jedna šestina světa.

Michael Nyman říká: „Čím více poznávám filmy Dzigy Vertova, tím více obdivuji jeho novátorský režijní styl. Nejsem znalec sovětského filmu dvacátých let a nevím, do jaké míry Vertov plnil jeho požadavky - býval totiž jak idealizován, tak kritizován. Mně se líbí jeho nečekané a nepředvídatelné tvůrčí postupy. Všechno, co napsal a natočil mne mimořádně inspiruje a současně mne to neomezuje doslovností. Díky tomu je mi Dziga Vertov bližší než Sergej Ejzenštejn."

Ještě poznámka: Křižník Potěmkin inspiroval už několik hudebních skladatelů. Znalci tvrdí, že nejúspěšnější byl Ejzenštejnův současník Edmund Majzel a dále Dmitrij Šostakovič. Majzel se při práci radil s Ejzenštejnem, který vítal, že kromě hudby využívá i různé zvukové efekty, které působily na diváky; ve slavné scéně na schodech v Oděse v nich prý vyvolávaly hrůzu a děs. Majzelův hudební doprovod se bohužel zachoval jen částečně, přesto v roce 2005 při jubilejním promítání Křižníku Potěmkin v Berlíně se stal světovou senzací, jak napsal filmový vědec Alexandr Trošin. O dva roky později experti Majzelovu hudbu doplnili k úplné verzi filmu, včetně záběrů odstraněných sovětskou cenzurou. Tato verze vyšla na DVD v Rusku, v Německu, ve Francii a ve Spojených státech.

autor: Jana Klusáková
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.