Z Ruska

27. srpen 2012

Se třemi aktualitami z ruské kultury přichází Jana Klusáková.

Ruské ministerstvo kultury hodlá v dohledné době vypracovat seznam filmů jako základ nového školního předmětu pro žáky šestých a sedmých tříd základních škol. Předmět se nazývá Sto nejlepších filmů a jeho zavedení do školních osnov prosazuje režisér Nikita Michalkov, předseda Svazu ruských filmových pracovníků s tím, že v krajním případě by mohlo jít o výběrový předmět, ale daleko užitečnější bude předmět povinný. Nový ministr kultury Vladimir Medinskij navrhl zahrnout do této iniciativy také ministerstvo školství a požádal Filmový svaz o vypracování seznamu filmových skvostů s nezbytnou podmínkou převahy ruských snímků. Předseda Synodního informačního odboru ruské pravoslavné církve Vladimir Legojda podpořil Michalkovovu myšlenku s tím, že seznam by neměl být uzavřený; měl by se doplňovat i podle návrhů zástupců ruské společnosti. První zasedání nově vytvořené Společenské rady při ministerstvu kultury považuje tuto iniciativu za důležitou, ale nikoliv prvořadou. Následuje seznam filmů, které podle sociologického průzkumu považují Rusové za vhodné kandidáty pro školní promítání. První místo, 9 procent hlasů, získala filmová epopej Segeje Bondarčuka z roku 1965 Vojna a mír. O druhé místo (5 procent hlasů) se dělí tři snímky: válečný film Stanislava Rostockého ...a jitra jsou zde tichá (rok výroby 1972), krátký animovaný snímek Jurije Norštejna Ježek v mlze (rok 1975) a Kotěnočkinova kreslená série Jen počkej, zajíci, natočená v letech 1969 až 93.

Také moskevská oblast má svého ministra kultury; jmenuje se Anton Gubankov. Ten upřesnil plány svého rezortu na blížící se oslavy dvoustého výročí bitvy u Borodina – k té došlo poblíž Moskvy 7. září 1812 a znamenala „začátek soumraku Napoleonovy vlády“. Na místě bitvy se dnes rozkládá Státní borodinské vojensko-historické muzeum a rezervace; památné místo co nejdříve doplní figuríny vojáků v dobových kostýmech. Dosud nebylo rozhodnuto, zda budou stát pod otevřeným nebem, nebo ve speciálně postaveném pavilonu. Pro začátek by jich mělo být dvě stě; jejich počet pak bude postupně doplňován – až jich bude tisíc.

Velké divadlo v Moskvě připravuje pro novou sezónu několik operních premiér. Ta první, současný kus Francisk od Sergeje Něvského v režii Vladimira Bočarova, proběhne 12. září. Dále to bude Borodinův Kníže Igor, Carská nevěsta od Nikolaje Rimského-Korsakova, Verdiho Traviata a tak dále. V opeře Boris Godunov od Modesta Petroviče Musorgského na scéně Velkého divadla poprvé vystoupí italský basista Feruccio Furlanetto. Od 27. března do 21. dubna 2013 se ve Velkém divadle koná u příležitosti stoletého výročí premiéry Svěcení jara od Igora Stravinského festival Sto let nového umění – v jeho rámci bude uveden balet Svěcení jara, práce anglického choreografa Waynea McGregora.

autor: Jana Klusáková
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.