U Kafky a jiných spisovatelů v kuchyni
Úspěšnou první knihou britského fotografa Marka Cricka "U Kafky v kuchyni" se inspiroval pořad s názvem "U Kafky a jiných spisovatelů v kuchyni". Crickova kniha má podtitul "Dějiny světové literatury ve 14 receptech" - a citace z některých receptů pojatých ve stylech světových autorů doplní tematické odkazy k tuzemským literátům. Pořad vysílá Český rozhlas 3 Vltava 20. února ve 20 hodin v cyklu "Schůzky s literaturou".
Kniha britského fotografa Marka Cricka "U Kafky a jiných spisovatelů v kuchyni" nese podtitul "Dějiny světové literatury ve 14 receptech". Získala příznivý ohlas čtenářů i kritiků a Mark Crick později vydal další knihu "Sartre's Sink" neboli "Sartrův dřez". Tentokrát s podtitulem "kutilské tipy od největších světových spisovatelů" a lze tu najít například návod jak vyměnit okenní tabulku s voyeristickým Milanem Kunderou. (K dalším literátům, s nimiž si autor v knize pohrává patří například Haruki Murakami nebo Elfriede Jelinek.)
Pořad "U Kafky a jiných spisovatelů v kuchyni" nabídne citace z některých receptů zpracovaných v příslušných literárních stylech, například a la Raymond Chandler nebo právě a la Franz Kafka. Ale ani tuzemští spisovatelé nejsou k tématu jídla lhostejní za příklad slouží třeba Jan Neruda nebo Magdalena Dobromila Rettigová. Jak se zdá, i láska k literatuře může vést přes gastronomické zážitky. Pořad "U Kafky a jiných spisovatelů v kuchyni" připravila Petra Kosová.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění. Poslechněte si oceněnou audioknihu roku
-
Dora Kaprálová: Mariborská hypnóza. Poslechněte si četbu z Knihy roku Magnesia Litera
-
Josef H. A. Gallaš: Mé žalosti a mé bolesti. „Truchlivá autobiografe“ nešťastného autorova života
-
Jiří Orten: Cesta po řece. Známý básník se jako vodák vydává na několikadenní plavbu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka