Bret Harte: Chlap k ničemu. Humorný příběh z dob osidlování Divokého západu
Pavel Soukup čte povídku Breta Hartea, klasika prózy amerického Středozápadu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Francis Brett Harte (1836–1902) svým dílem podnítil využívání regionálních zvláštností v americké literatuře. Jeho životopis je biografií typického Američana. Vzdělával se sám rozsáhlou četbou, zvláště knih Charlese Dickense. V Kalifornii zamířil do oblasti zlatých dolů a zde se živil jako zlatokop nebo jako ozbrojený průvodce dostavníku. Později se stal sazečem a v lokálních novinách začal publikovat své první povídky, neboť krátký pobyt v divočině mu posloužil jako literární inspirace. Roku 1857 se usídlil v San Francisku, kde redigoval měsíčník The Overland Monthly, kolem kterého se soustředila skupina spisovatelů, mezi nimiž byl například také Mark Twain.
Hartovy povídky a novely z dob pionýrského osidlování amerického západu, z nichž mnohé lze z dnešního hlediska zařadit do kategorie westernu, měly mezi čtenáři okamžitý a veliký úspěch. Popisují v té době zcela nové prostředí kalifornských zlatokopů, využívají místního dialektu a vyznačují se humorem i sentimentalitou vyprávění, protože často zobrazují drsné mužné hrdiny se srdcem ze zlata. Jejich autor se však časem začal opakovat, a tak byl z finančních důvodů nucen udělat diplomatickou kariéru, přijal úřad amerického konzula v německém Krefeldu, v letech 1880–1885 ve skotském Glasgowě a poté se natrvalo usídlil v Londýně, kde až do své smrti pokračoval v literární činnosti.
Nejposlouchanější
Eduard Bass: Purkmistr z Podskalí. Příběh sirotka, který držel vorařské bidlo i život pevně v rukách
-
Balla: Velká láska. Opravdový milostný román, nebo nesmlouvavý a ironický pohled na současný svět?
-
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Idiot. Nadčasový příběh o víře, že dobrota může změnit lidská srdce
-
Srdce, kosti, petržel, šalvěj, rozmarýn, tymián, Art Garfunkel a Paul Simon pohledem Pavla Klusáka
-
Imre Kertész: Člověk bez osudu. Svědectví malého chlapce o životě v nacistickém koncentračním táboře
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka